PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Jabłka w hurcie w cenie od 2 do 3,3 zł za kg

Autor: PAP 1 września 2010 15:50

W tym roku jabłka będą znacznie droższe niż w latach ubiegłych, a ich cena na wiosnę może dochodzić nawet do 4 zł za kg - uważają sadownicy. Zasadnicze zbiory jabłek rozpoczną się za 2-3 tygodnie - informuje PAP.

Za jabłka ubiegłoroczne z przechowalni z kontrolowanej atmosfery, sadownicy dostają 1,2-1,4 zł za kg, tyle samo kosztują teraz owoce z tegorocznych zbiorów. Najdroższe są odmiany Celesta i Piros. Na rynku hurtowym w Broniszach trzeba za nie zapłacić 2-3,3 zł/kg, a na stołecznych bazarach - 3,0-4,5 zł/kg. Znacznie droższe są jabłka importowane, które kosztują w hurcie 2,20-5,90 zł za kilogram.

Jabłka nieco potanieją, gdy rozpoczną się zbiory jabłek jesiennych. Jednak ich cena detaliczna prawdopodobnie nie spadnie poniżej 2 zł za kg.  Wiosną w sklepach za jabłka trzeba będzie zapłacić nawet 4 zł za kg.


Jabłka przemysłowe w skupie kosztują 40 gr za kilogram. Zdaniem prezesa Związku Sadowników RP Mirosława Maliszewskiego cena tych owoców do przetwórstwa może jeszcze wzrosnąć, jabłek jest mało, a ceny koncentratu pozwalają na to, by przemysł płacił za nie więcej. W ubiegłym roku średnia cena skupu jabłek wyniosła 17 gr/kg, rok wcześniej - 15 gr/kg, natomiast w 2008 r. - 95 gr/kg. (w 2007 r. zbiory jabłek wyniosły ok. 1 mln ton).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane