Jak zminimalizować ryzyko napadu rabunkowego?

Autor: Nasz Kolporter 24 czerwca 2014 09:30

"Nasz Kolporter" radzi sprzedawcom jak zachować się w przypadku zagrożenia rabunkiem. W zainteresowaniu przestępców znajdują się dwie rzeczy: towar na półkach oraz pieniądze w kasie. Właściciel wraz z personelem sklepu mogą jednak uczynić wiele aby zminimalizować ryzyko napadu rabunkowego.

- Po pierwsze należy zachować czujność! Przestępcy zazwyczaj dokonują wcześniejszego rozpoznania sklepu. Należy zatem bacznie obserwować osoby wchodzące do sklepu, jak również znajdujące się w jego otoczeniu. W wielu przypadkach sprawcy wyczekują momentu, aż klienci opuszczą sklep. W żadnym przypadku nie można odwracać się tyłem do klientów i tracić ich z pola widzenia. Szczególną ostrożność należy zachować w ostatnich godzinach pracy. Wówczas zazwyczaj ruch jest już mniejszy, zaś w kasie znajduje się największa ilość gotówki. Newralgicznymi jest również czynność otwierania i zamykania sklepu, szczególnie kiedy następuje ona przed świtem lub po zmroku.

- Po drugie należy ograniczać ilość gotówki w kasie! W żadnym wypadku nie można ujawniać wysokości dziennych utargów oraz ilości posiadanej gotówki. Szczególną ostrożność należy zachować w momencie finalizowania transakcji. Nadmiar gotówki z kasy należy natomiast przechowywać na zapleczu w sejfie, metalowej kasetce lub innym bezpiecznym miejscu. W razie potrzeby można również poprosić szefa o zabranie większej ilości pieniędzy lub wynająć agencję ochrony, by ta w wyznaczonych godzinach odbierała dzienny utarg i odwoziła do banku. W przypadku towarów warto zadbać o to, aby produkty o najwyższej wartości oraz najczęściej kradzione zostały dobrze zabezpieczone.

-  Po trzecie należy natychmiast reagować! Jeżeli coś zbudzi zaniepokojenie osoby z personelu powinna ona bezzwłocznie zadzwonić na policję pod numer 997 lub wezwać patrol interwencyjny agencji ochrony. Jeżeli właściciel lub pracownik czuje się na siłach, może swoją postawą przełamać anonimowość osoby podejrzanej i poprzez kontakt wzrokowy zasygnalizować, że jest ona obserwowana. Można również podejść do takiej osoby w sklepie i sugestywnie zapytać, w czym można jej pomóc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane