PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Kara dla 20 banków za zmowę dotyczącą opłat interchange

Autor: UOKiK, ww.dlahandlu.pl 21 listopada 2013 20:14

Kara dla 20 banków za zmowę dotyczącą opłat interchange

Stawki opłat interchange w Polsce – pobierane od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi Visa i MasterCard – były ustalane w ramach niezgodnych z prawem porozumień 20 banków. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezesa UOKiK.

Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z 2006 r. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że stawki opłat interchange zostały odgórnie ustalone przez banki, które porozumiały się w celu zapewnienia sobie stabilnego źródła przychodów z każdej transakcji kartami Visa i MasterCard.

W opinii Urzędu, nieuzasadnione ekonomicznie koszty obsługi transakcji bezgotówkowych mogły przekładać się na wyższe ceny dla konsumentów, także tych płacących gotówką ponieważ placówki handlowe nie różnicują cen ze względu na środek płatności.

Sprawa była ponownie rozpatrywana przez SOKiK w wyniku wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko Urzędu potwierdzając zawarcie niedozwolonego porozumienia. Zmianie uległy kary finansowe nałożone na banki, które zostały obniżone do kwoty 44 335 196 zł. Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • zamieszkała w Poznaniu 2013-11-24 23:31:54

  ja niestety zmuszona jestem robić zakupy za minimalne kwoty np za min 15 zł, bo banki narzucają za duże opłaty właścicielom sklepów, przez co jak wyżej ceny też są wyższe. I pomimo iż sklep nie powinien w ten sposób postępować to i tak nikt tego nie kontroluje.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,62

 • Min

  2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane