PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Karty zbliżeniowe stanowią już ponad 50 proc. wszystkich kart płatniczych

Autor: www.dlahandlu.pl 25 listopada 2013 11:09

NBP przeanalizował polski rynek kart płatniczych w drugim kwartale br. Duży wzrost zaobserwowano w segmencie kart zbliżeniowych. W systemie VISA karty zbliżeniowe to karty PayWave, natomiast w systemie MasterCard karty takie noszą nazwę PayPass. Według danych szacunkowych na polskim rynku na koniec II kwartału było w obiegu ok. 17, 8 mln kart z funkcją zbliżeniową, co stanowi 51,7% wszystkich kart płatniczych.

Liczba kart zbliżeniowych, w porównaniu do kwartału poprzedniego wzrosła o 1,5 mln szt., co stanowi wzrost o 9 ,2 proc. Natomiast w stosunku do roku poprzedniego odnotowano wzrost liczby kart zbliżeniowych o 55 proc.

W bardzo szybkim tempie rośnie liczba transakcji dokonywanych przy użyciu tego typu kart, a co za tym idzie wzrasta również ich wartość. Tak wysoka dynamika wzrostu jest zasługą udanych akcji promocyjnych prowadzonych przez banki oraz organizacje Visa i MasterCard, jak również powiększenia sieci terminali obsługujących karty w technologii zbliżeniowej. Szacuje się, że na koniec czerwca br. na rynku funkcjonowało ok. 132tys. terminali przystosowanych do obsługi tego typu kart.

Placówki akceptujące karty zbliżeniowe są oznakowywane specjalnymi naklejkami informującymi o możliwości dokonania płatności z wykorzystaniem takiej karty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Leon 2013-11-26 12:41:35

  Nie widzę sensu podejmowania ryzyka utraty środków z konta. Wystarczy zrezygnować z takiej karty i dalej korzystać z chipowej. Karty zbliżeniowe to jak otwarty portfel. Banki chętnie je wydaja na prośbę sklepów. Ponieważ to tylko sklep ma korzyść liczy się szybkość transakcji przy kasie a tym samym większy przepływ klienta.

 • IDBlock 2013-11-25 16:02:00

  Widać, że Polacy polubili karty z funkcją płatności zbliżeniowej i chętnie się nimi posługują. Warto jednak zaznaczyć, że karty zbliżeniowe budzą dużo kontrowersji, bo mogą zostać zeskanowane, co jest bardzo niebezpieczne, dlatego należy nosić je w specjalnym ochronnym etui, które przed zeskanowaniem nas zabezpieczy.

  --

  IDBlock

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,19

 • Śr

  3,10

 • Min

  2,48

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane