PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Każdy z 13 dni wolnych od pracy to 5 mld zł straty dla gospodarki

Autor: Wealth Solutions 4 maja 2012 09:27

Każdy z 13 dni wolnych od pracy to 5 mld zł straty dla gospodarki

Jak wyliczyła PKPP Lewiatan, każdy z 13 dni wolnych od pracy to 5 miliardów złotych straty dla gospodarki. Z tego wyciąga się wniosek, że likwidacja wszystkich świąt spowodowałaby przyspieszenie wzrostu gospodarczego o 3,9 punktu procentowego. To jednak nieprawda. Wpływ pojedynczych dni wolnych od pracy na wzrost PKB jest bardzo niewielki. To, co by się zmieniło, gdybyśmy pracowali w święta, to poziom produktu, a nie tempo jego przyrostu.

Nawet jeżeli wyliczenie Lewiatana jest całkowicie zgodne z rzeczywistością, to wyższy wzrost odnotowany zostałby wyłącznie w jednym roku. Później gospodarka rosłaby w o tyle szybszym tempie, o ile dodatkowe 13 dni pracy powiększa wzrost gospodarczy. Gdyby zwiększenie dni roboczych ze z 214 do 227 przełożyło się na proporcjonalny wzrost tempa rozwoju gospodarczego, PKB rósłby szybciej o 0,3 punktu procentowego rocznie. W rzeczywistości wpływ byłby mniej niż proporcjonalny - patrząc na wyliczenia Lewiatana - nie więcej niż 0,2 punktu procentowego rocznie.

Jak wiadomo w czasie Bożego Narodzenia konsumenci znacząco zwiększają zakupy, a grudzień jest rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży detalicznej. Nie oznacza to jednak, że dzięki temu możliwości produkcyjne gospodarki rosną. Gdyby nie było Świąt, ludzie więcej wydawaliby w pozostałych okresach lub też oszczędzaliby więcej (przez co wzrost gospodarczy byłby nawet wyższy). Może zamiast drogich prezentów jeździliby częściej z rodziną na wakacje, albo kupowali lepsze samochody.

Mimo nagromadzenia w tym roku długich weekendów liczba dni roboczych jest taka sama jak w roku 2011. Co z tego, że część Polaków wyjedzie na długi weekend, skoro odbędzie się to kosztem kilku dni urlopu, których nie wykorzystają przy innej okazji? Innymi słowy - twierdzą zwolennicy mitu - długi weekend zostanie odpracowany kiedy indziej, przez co nie ma znaczenia, że wiele osób wyjechało teraz na dziewięć dni.

Może wydawać się, że roztrząsanie kwestii strat dla gospodarki z tytułu świąt nie ma większego znaczenia. Święta przecież są już od dawna ustalone. Nic jednak bardziej mylnego. Po pierwsze zmiany w ustawodawstwie dokonywane są co kilka lat (by przypomnieć tylko zaostrzenie restrykcji odnośnie handlu w święta państwowe, zniesienie nakazu przyznania dni wolnych za święto, które wypada w sobotę czy przywrócenie święta Trzech Króli).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • prezes 2012-05-06 14:22:53

  To wszystko ciekawe. A co owiecie na to : Zona pracuje w aptece, która jest ulokowan a w budynku razemz marketem. Na dzien przed świętem (inaczej dniem wolnym )w aptece i markecie jest szał i obroty rosną 2 krotnie. Ludzie kupują więcej na tzw. zapas .W marketach kupują więcej bo maja więcej czasu na jedzenie np przy grilu. Dizeci przyjeżdzają do rodziców i wszyscy konsumują. Jeśli podajecie ile jest strat przez jeden dzien wolnego to podajeci jaki jest zysk w dniu poprzedzającym rten dzień wolny.

 • nedpolams@op.pl 2012-05-06 14:19:33

  Ja myślę , że mogę pomóc szamanom oto idealne perpetum mobille dla gospodarki naszego kraju.

  Pracujemy wszyscy 365 dni w roku , rok przestępny daje ustawowy dzień wolny ze wzgędów artmetycznych ponieważ rok dzielimy na 52 tygodnie.

  Likwidujemy pieniądz jako środek płatnczy ponieważ wystarczą bony towarowe. Automatycznie likwidujemy 100% róznego typu przywieszek do złotówki , ponieważ pieniądz przestaje funkcjonować jako środek płatniczy ,barter staje się podstawowym narzędziem w obrocie , przykładowo jeżeli jakiś nizależny ekspert będzie chciał wysnuć jakąś teorie będzie się musiał z kimś dogadć , że w ramach zapłaty barterowej otrzyma 2 chleby i dwa litry wody i oczywiście garść dobrej soli spożywczj.Z takiego rozwiązania płyną same pozytywy dla Państwa. Wartość towarowa jako środek płatniczy w stosunku do aktualnie obowiązującego systemu pieniądza eliminuje cała masę fikcyjnych przeliczników i partycji złotówki opatrtą o rozwalający płot nie mającej nic wspólnego z rynkiem pierwotnym. A jak sympatycznie wyglądał by budżet Państwa ,Minister Finansów ogłasza komunikat o stanie Państwa ,posiadamy deficyt 100 tysięcy świn ponieważ w handlu z Australią strusimi jajami , utonęło 5 statków z naszym towarem firma ubezpieczeniowa wypłaciła nam odszkodowanie w postaci 800 tysięcy kur niosek i 900 brojlera i o tą ilość mamy nadwyżkę budżetową.

  Idziesz sobie do salonu samochodowego kupić np.Maybacha i sprzedawca składa oferetę ,w systemie ratalnym miesięcznie, oprocentowanie stałe 50 kg sera żółtego ,rata to 2 krowy dojne , 50 świń i 100 strusich jaj. Wypłatę otrzymujemy w bonach towarowych i zakupy to genialna lekcja brokersko-maklerska ale w rynku rzeczywistym Wracając do sympatycznej postaci Ministra Finansów aktualnie kombinuje jak koń pod górkę nad deficytem budżetowym i to jest nie tylko jego problem ponieważ z pustego to i Salomon nie naleje zwłaszcza do naczynia litroweg półtora litra wody. Tak wygląda wartość większości walut na Świecie,wirtualna abstrakcja bez połaczenia z wartością rzeczywistą. Jeżeli rolnik produkuje i sprzedaje jedną kurę za 5 euro to żeby nie było inflacji musałby dołożyc drugą kure ponieważ cała czapa przyssana jak jemioła wsyssa 50% wartości realnej. Wybór alternatywy jest w gesti Ministra Finansów czy kreatywna księgowośc i wirtualna wartość złotówki lub przeniesienie wirtualnej złotówki w strefę abstrakcyjnego euro i to będzie ciekawy mariaż wirtuanej abstrakcji, i nie będziemy potrzebować portfela wystarczy Tablet ,natomiast ludzie wolą jednak rynek realny nawet ze strusimi jajami. Za moje reflesje proponuję 1 musztardę i dostęp do internetu przez miesiąc oczywiście w barterze od organizaci powyżej.

 • Błażej 2012-05-05 00:38:13

  Pani Bochniarz i reszta złodziei z Lewiatana niech już lepiej zamilknie. Swoją drogą fajna nazwa organizacji - lewiatan to mityczny potwór, a w niektórych kulturach synonim szatana

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane