PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KE zmienia dyrektywę tytoniową. Przepisy wywołują kontrowersje i sprzeciw branży

Autor: PAP 17 grudnia 2012 14:43

Odrażające zdjęcia, które pokrywają do 75 proc. powierzchni paczki papierosów, a także zakaz produkcji papierosów smakowych i sprzedaży tzw. slimów - to część pomysłów, które - zgodnie z przeciekami prasowymi - Komisja Europejska zaproponuje w środę.

"Proponowane przepisy wzmacniają reguły dotyczące tego, jak wyroby tytoniowe są produkowane, prezentowane i sprzedawane" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen, zapowiadając, że w środę KE przyjmie propozycję zmian w dyrektywie o produktach tytoniowych. Propozycję nowelizacji dyrektywy przedstawi komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg.

Służby prasowe KE nie ujawniają treści propozycji, póki nie zostanie ona formalnie przyjęta przez komisarzy. Propozycja przeciekła jednak do niemieckiej gazety Bild. Według nieoficjalnych informacji restrykcyjne przepisy dotyczą m.in. zakazu sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi i innymi substancjami, np. kofeiną, tauryną czy barwnikami. W praktyce oznaczałoby to koniec m.in. mentoli.

Łatwego życia mogą nie mieć również fani cienkich papierosów. Według przecieków Bilda popularne - zwłaszcza wśród kobiet - slimy zostaną zabronione. KE chce, by średnica papierosów nie była mniejsza niż 7,5 mm.

Nowe prawo miałby też obligować producentów do umieszczania na opakowaniach komunikatów z ostrzeżeniami typu "palenie zabija", wraz z szokującymi zdjęciami (np. chorych organów wewnętrznych czy zniszczonych rakiem tkanek). Miałby one pokrywać aż trzy czwarte paczki.

Przepisy wywołują kontrowersje i sprzeciw m.in. branży tytoniowej. Producenci papierosów obawiają się o swoje zyski i zwiększenie przemytu z krajów, gdzie unijne prawo nie obowiązuje.

Nowe prawo może uderzyć w budżet Polski. Według danych Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego jesteśmy pierwszym w UE przetwórcą tytoniu oraz największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych (papierosy i tytoń do palenia). Branża tytoniowa dostarcza do kasy państwa prawie 20 mld zł rocznie. Mniejsza sprzedaż papierosów to też mniejsze wpływy z akcyzy i podatków.

Prace nad nowelizacją dyrektywy z 2001 r. trwają już od ponad dwóch lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane