PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KIG negatywnie ocenia propozycje harmonizacji przepisów dotyczących papierosów

Autor: KIG, www.dlahandlu.pl 22 stycznia 2013 10:31

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia propozycje przedstawione we wniosku Parlamentu Europejskiego i Rady w ujednolicenia przepisów dotyczących produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.

Zdaniem KIG, wprowadzenie w życie zaproponowanych we wniosku zapisów będzie miało znaczący negatywny wpływ na polską gospodarkę, sytuację ekonomiczną całego sektora tytoniowego, miejsca pracy, warunki konkurencji pomiędzy uczestnikami rynku, poziom eksportu, dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych, a także na wzrost nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi w Polsce.

Pośród propozycji przedstawionych we wniosku znajduje się zakaz sprzedaży papierosów smakowych, w tym mentolowych, oraz papierosów typu slim. Zakaz ten szczególnie dotknie przede wszystkim Polskę.- Polska jest największym rynkiem papierosów mentolowych w Unii Europejskiej (około 40% całego rynku UE) - wyroby te stanowią ponad 20% legalnej sprzedaży wszystkich papierosów w naszym kraju. Łącznie obie kategorie, czyli produkty mentolowe i typu slim, stanowią 38% całego rynku wyrobów tytoniowych, co stawia Polskę na pierwszym miejscu pod względem wielkości udziału tych wyrobów. Dla porównania: w Bułgarii papierosy mentolowe i slim odpowiadają za 30% rynku, w Finlandii - za 28%, na Malcie - za 23%, w Portugalii i Belgii - za 18%. Delegalizacja tych produktów oznaczać będzie utratę wpływów do budżetu państwa z tytułu podatków w wysokości nawet 9 mld zł. Spowoduje również wzrost szarej strefy wyrobów tytoniowych i przemyt papierosów mentolowych i slim z krajów, gdzie te przepisy nie będą obowiązywały. Już teraz szara strefa gotowych wyrobów tytoniowych w Polsce stanowi 14,5%, powodując utratę wpływów budżetowych na poziomie 4 mld zł rocznie z tytułu nieodprowadzonych podatków - podaje KIG.

Komisja Europejska proponuje ponadto wprowadzenie zakazu sprzedaży tytoniu do palenia w opakowaniach poniżej 40 gramów. W Polsce ten segment stanowi blisko 45% całego rynku tytoni do palenia. We wniosku nie przedstawiono jednak uzasadnienia skuteczności wprowadzenia przepisu, który będzie oznaczał delegalizację niemal połowy legalnego rynku, wartego ponad 0,5 mld zł. W efekcie wpływy budżetowe będą uszczuplone i nastąpi wzrost szarej strefy.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,92

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane