KIG: rejestracja działalności gospodarczej w urzędach skarbowych nie jest dobrym pomysłem

Autor: dlahandlu.pl 17 stycznia 2011 10:41

Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że planowane przez Ministerstwo Finansów przeniesienie rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych, nie jest dobrym rozwiązaniem.

- Rola, miejsce i odpowiedzialność organów podatkowych w Polsce jest już odpowiednio zdefiniowana. Urzędy skarbowe mają inne ważne funkcje do wypełniania. Mogą być dobrym uzupełnieniem istniejącej już i działającej bazy miejsc, gdzie można rejestrować działalność gospodarczą, ale oddanie spraw związanych z rejestracją działalności w ich wyłączną gestię nie jest dobrym pomysłem - wyjaśnia Jacek Czech, z-ca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej.

Jeszcze w tym roku zajdą duże zmiany w zasadach rejestracji działalności gospodarczej. W lipcu rozpocznie prace Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - CEIDG. Uruchomienie tego systemu pozwoli na wprowadzenie i powszechne wdrożenie systemu usług elektronicznej administracji, stanie się również faktycznym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki temu założenie firmy będzie można przeprowadzić poprzez internet.

Według informacji Ministerstwa Gospodarki, po 1 lipca 2011 osoby, które nie zdecydują się na rejestracje firmy z wykorzystaniem platformy elektronicznej, nadal będą mogły zrobić to w urzędzie gminy. Potencjalny przedsiębiorca może też skorzystać z usługi aktywnego pełnomocnika, który przeprowadzi cały proces za niego. Takie wsparcie zaoferują także izby gospodarcze.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej przedstawiona powyżej gama nowych możliwości dla przedsiębiorców może prowadzić do faktycznego uproszczenia i przyspieszenia procesu rejestracji firmy w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,13

  • Śr

    5,99

  • Min

    3,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9201