Kolejna firma zwraca uwagę na problem wysokich opłat interchange

wnp.pl 28 czerwca 2012 13:30

PKN Orlen zachęca do płacenia gotówką na swoich stacjach paliw. Nie ukrywa przy tym, że ma to związek z trwającymi negocjacjami w sprawie obniżenia tzw. opłat interchange za akceptację kart płatniczych.

Od początku wakacji, aż do 2 września, w każdą sobotę i niedzielę klienci stacji sieci PKN Orlen, płacąc gotówką za paliwo, otrzymają 10 gr. rabatu za każdy zatankowany litr benzyny oraz oleju napędowego. Akcja obejmie wszystkie stacje na terenie Polski zarówno pod logo Orlen jak i Bliska. "Wprowadzenie w okresie wakacyjnym obniżki za płatność gotówką ma zwrócić uwagę na problem wysokich opłat ponoszonych na rzecz instytucji finansowych, związanych z akceptowaniem kart kredytowych i płatniczych" - informuje w komunikacie płocki koncern. Promocja koncentruje się na weekendach, ponieważ właśnie w tym czasie obserwowany jest najbardziej intensywny ruch turystyczny.

Ile mogą stracić operatorzy kart na takim mechanizmie? Przeciętna stacja paliw w Polsce sprzedaje w skali roku około 3,5 mln litrów paliw. Dziennie jest to więc w granicach 10 tys. litrów. Biorąc pod uwagę, że promocja obowiązywać będzie przez 10 wakacyjnych weekendów, otrzymujemy ilość około 200 tys. litrów paliwa. Przyjmując średnią cenę 5,75 zł za litr paliwa daje to obrót rzędu 1,15 mln zł. Opłata interchange wynosi obecnie średnio 1,6 proc., więc strata operatora może więc wynieść nieco ponad 18 tys. zł.

W sprawę zaangażowała się mocno także Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, która przyłączyła się do Fundacji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego. FROB był aktywny podczas rozmów prowadzonych z operatorami kart za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego. Fiasko negocjacji, które miały doprowadzić do porozumienia w sprawie zmniejszenia opłat interchange skłoniło Fundację do wystąpienia z własnym projektem ustawy o usługach płatniczych, która ureguluje tą kwestię odgórnie.  

 

Czytaj również: FROB wysyła do MF propozycje zmian do nowelizowanej ustawy o usługach płatniczych

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,24

  • Śr

    2,43

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10991

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 784717

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane