PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Kończy się etap typowych hurtowni. Przyszłość należy do zintegrowanych struktur

Autor: Prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur 13 czerwca 2016 09:50

Kończy się etap typowych hurtowni. Przyszłość należy do zintegrowanych struktur Urszula Kłosiewicz-Górecka, fot. Żelazna Studio

- Silna konkurencja w sferze handlu detalicznego i hurtowego sprawia, że kończy się etap typowych hurtowni i średniej wielkości dystrybutorów, których liczba będzie zmniejszać się. Przyszłość należy do zintegrowanych nowoczesnych struktur handlu hurtowego i detalicznego. To ta grupa przedsiębiorstw hurtowych będzie odgrywać kluczową rolę w przebudowie handlu hurtowego w Polsce. Już obecnie tworzą oni zintegrowane struktury handlu hurtowego i detalicznego, w których relacje wynikają z powiązań kapitałowych (najczęściej na poziomie dystrybutorów) oraz umów o współpracy (hurtu z detalem) - uważa prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Największe grupy kapitałowe to: GK Specjał, PT Dystrybucja, Grupa Delko, GK Bać-Pol. Ich charakterystyczną cechą jest szeroki i systematycznie zwiększany zakres usług świadczonych producentom i firmom detalicznym, obejmujący profesjonalne zarządzanie zapasami magazynowymi producentów, konfekcjonowanie towarów dla potrzeb firm detalicznych, usługi transportowe i spedycyjne, wspomaganie detalu w zakresie merchandisingu, obsługa celna. W ten sposób budują oni partnerstwo podmiotów w łańcuchu dostaw, zapewniając sobie lojalnych partnerów biznesowych. Aktywne przedsiębiorstwa hurtowe będą z czasem stawać się logistykami dla powiązanych z nimi franczyzowych sieci sklepów.

W najbliższej przyszłości można spodziewać się dalszych nasilonych procesów konsolidacji poziomej przedsiębiorstw hurtowych (zarówno tych działających regionalnie, jak i ogólnopolskich grup kapitałowych), mającej na celu uzyskanie korzyści skali w sferze zakupu oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań logistycznych, pozwalających na obniżkę kosztów i podnoszących sprawność dystrybucji żywności. Istniejące grupy kapitałowe będą też podejmować współpracę z ogólnopolskimi wyspecjalizowanymi dystrybutorami (mięsa, nabiału, warzyw i owoców, mrożonek itp.) dysponującymi sprawdzonym know-how z zakresu dystrybucji i logistyki danej kategorii produktu, celem zapewnienia detalistom kompleksowej oferty. W najbliższych latach będą też przejęcia i fuzje, których celem będzie szybkie zwiększenie udziału w rynku. Intensywnie zabiegać o to będą największe obecnie przedsiębiorstwa hurtowe, co będzie skutkować zmniejszającą się liczbą głównych graczy rynku hurtowego w Polsce.

Charakterystyczną cechą działania zintegrowanych aktywnych przedsiębiorstw hurtowych jest zacieśnianie współpracy z firmami detalicznymi, między innymi w postaci kreowania sieci detalicznych funkcjonujących wg zasad franczyzy. Już obecnie jest to ważny wkład przedsiębiorstw hurtowych w procesy konsolidacji rozproszonego handlu detalicznego żywnością, co już zmieniło strukturę handlu detalicznego. Wzrośnie udział w obrotach FMCG zintegrowanych firm hurtowo-detalicznych o silnej pozycji wobec dostawców (z uwagi na dużą skalę zakupów) zdolnych do konkurowania z sieciami wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Można oczekiwać odchodzenia od obecnie dominującej tzw. miękkiej formy franczyzy, charakteryzującej się brakiem rygorystycznych zasad współpracy franczyzodawcy (hurt) i franczyzobiorcy (detal) w zakresie zakupów towarów oraz w sferze sprzedaży i promocji. Zmiany będą podążać w kierunku tzw. utwardzenia franczyzy, gdyż franczyza zobowiązująca firmy detaliczne do działalności zgodnie z procedurami narzuconymi przez franczyzodawcę (przedsiębiorstwo hurtowe), zapewniać będzie osiąganie większych korzyści.

 • Ludwik 2016-06-14 23:24:25

  @Karol

  Widać dla ekspertów to zbyt trudne :( Łatwiej ocenić to co się już wydarzyło, niż przewidzieć przyszłość. Potrzeba chyba do tego więcej wizjonerów.

 • Karol 2016-06-14 22:28:51

  @ Ludwik Właśnie brakuje mi głosu Ekspertów w tym temacie - jakby nikt nie zauważał, że sposób handlu się zmienia - jak o Uberze nikt nie słyszał jeszcze 2 lata temu, a w wydaniu Rzeczpospolitej z 14.06 w 3 artykułach podają jako przykład zmieniających się reguł w gospodarce  Eksperci proszę o głos w temacie. DlaHandlu.pl piszcie więcej o e-commerce

 • Ludwik 2016-06-13 23:49:05

  @Karol

  nie wiem co o tym myśli Pani Profesor, ale wg mnie analogicznie jak na handel detaliczny :)

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane