Koniec sprzedaży jaj z chowu klatkowego, ceny jajek pójdą w górę

Autor: PAP 6 października 2011 08:57

Zakaz sprzedaży jaj od kur z chowu klatkowego wejdzie w życie w Unii Europejskiej zgodnie z planem 1 stycznia 2012 r. - podała za PAP Gazeta Wyborcza.

Producenci, którzy będą mieli duże zapasy jaj po 1 stycznia, będą mogli je jeszcze sprzedać, ale nie w handlu detalicznym, tylko przetwórniom przemysłowym we własnym kraju.

Chów bateryjny zwany też klatkowym został uznany przez obrońców praw zwierząt za wyjątkowo niehumanitarny. .

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • MARTA 2012-03-09 02:13:05

  Bzdury piszecie. Dzisiaj kupiłam dla mnie i dwóch sąsiadek jaja w hurtowni. Kiedyś kupowałam jednocześnie 10 wytłoczek , teraz ze względu na cenę 6 wytłoczek. Będziemy ograniczać miesięczne spożycie jajek tak jak udało się zmniejszyć o połowę spożywanie cukru. Wytłoczka 30szt jaj (80-82g) kosztowała mnie 12zł. Dziś 20zł. Podwyżka 25 % ????

  Nie 25% a prawie 67%. A słyszę ,że w niektórych miejscach o 80 % droższe jest jajko

 • Ewa 2012-01-13 07:36:11

  Mój kuzyn ma fermę kurczat . Byłam tam , nie widziałam ,żeby kurki były torturowane. Dziobow nie mają przyciętych.Wyglądały na zadowolone .

 • Krajowa Izba 2011-10-07 08:35:08

  Komunikat Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz w sprawie informacji w mediach pt.: „Będzie zakaz sprzedaży jaj z chowu klatkowego od 2012 r.”  PAP przekazał za Agencją Reuters następującą wypowiedź Johna Dalli - Komisarza UE ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej z dnia 5 października 2011 r. : „Komisja nie ma zamiaru przesuwać terminu, od którego zakaz będzie obowiązywać.”  Oświadczamy, że wypowiedź ta może być odnoszona wyłącznie do zakazu użytkowania klatek konwencjonalnych, a nie do nowych systemów bateryjnych, które zostały już zainstalowane w większości ferm w Polsce.

  Oświadczenie to ma podstawy w obowiązującym prawie - dyrektywie nr 1999/74/WE w pełni wdrożonej do krajowego prawa rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2011 r.

  Ewentualne sankcje dla krajów członkowskich, które podobno wymienił dla mediów unijny komisarz, nie mogą być wprowadzone bez odpowiednich zmian unijnego prawa regulującego zasady wspólnej organizacji rynku jaj.  W związku z tym, władze Izby kierują do ministra rolnictwa wniosek o oficjalne opublikowanie kategorycznego wyjaśnienia dla mediów o treści : ewentualny zakaz sprzedaży jaj z chowu klatkowego nie odnosi się do nowego typu systemów klatkowych zgodnych z wymaganiami dobrostanu od 1 stycznia 2012 r.

  Resort rolnictwa powinien poczuwać się do wydania odpowiedniego oświadczenia w tej sprawie, aby chronić interesy krajowych ferm, które poniosły koszty i ryzyko inwestycyjne, w celu spełnienia unijnych wymagań.  Treści zawarte w artykule należy potraktować jako ewidentne zmanipulowanie wypowiedzi unijnego komisarza. Celem tej manipulacji jest nie tylko presja na ścisłe egzekwowanie nakazu likwidacji tradycyjnych klatek, ale również zamierzone wprowadzenie w błąd konsumentów i nastawienie ich przeciwko nowym systemom klatkowym. Absurdalny opis systemów klatkowych, że” Kury trzymane są stale w ciasnych betonowych klatkach, zazwyczaj po pięć w jednej, i całkowicie pozbawione ruchu” świadczy o tym, że jest to dalszy ciąg kampanii prowadzonej przez pseudoobrońców praw zwierząt pt.: „Nie kupuj z trójką”.ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,47

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane