Koniec z handlem na sieradzkich chodnikach

Autor: gazetaregionu.pl 2 października 2015 10:45

Od 1 października br. Przedsiębiorstwo Komunalne w Sieradzu, które odpowiada za pobieranie opłat targowych na terenie miasta Sieradza, będzie ściśle egzekwować zapisy uchwały miejscowej rady miejskiej, która przez ostatnie trzy lata była w tej kwestii nierealizowana - informuje gazetaregionu.pl.

Czemu po takim okresie postanowiono wreszcie egzekwować prawo? Jest to związane z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego, który do ponownego rozpatrzenia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skierował sprawę wspomnianej na wstępie uchwały z 28 marca 2012 r.

Przed trzema laty jeden z prywatnych przedsiębiorców, który jest właścicielem pawilonu, w którym mieści się sklep sieci "Biedronka", a przy wejściu do którego prowadzony jest również handel, wezwał radę miejską do usunięcia naruszenia prawa, które jego zdaniem miało miejsce po przyjęciu uchwały. Wezwanie to nie zostało uwzględnione, dlatego sprawa trafiła do WSA. Sąd uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie: "Sąd zwrócił uwagę, iż stosowanie przez radę gminy przepisów prawnych różnicujących wysokość podatków, w tym także targowej, bez wyraźnego upoważnienia do takiego różnicowania zawartego w ustawie z 12 stycznia 1991 r., a w szczególności ustalenie prawie 8-krotnie wyższej opłaty targowej dla podatników sprzedających towary na jednych targowiskach w stosunku do tych, którzy dokonują sprzedaży na sąsiednich targowiskach, stanowi bez wątpienia naruszenie przepisów konstytucyjnych" - można przeczytać w uzasadnieniu decyzji z 27 listopada 2012 r.

Od powyższego wyroku Miasto Sieradz złożyło odwołanie, czego efektem jest najnowsze postanowienie NSA o skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez WSA.

Wyrok podjęty przez Naczelny Sąd Administracyjny stał się sygnałem dla władz miejskich do podjęcia decyzji o egzekwowaniu prawa uchwalonego przed trzema laty. Od 1 października 2015 r. za handel na terenie targowisk: Bartek, Mini-Rynek, Targowa oraz na obszarze stref I i II (teren przy głównym wejściu do pawilonu handlowego Biedronka przy ul. Jana Pawla II oraz na ul. Bazylika, wzdłuż cmentarza) nadal obowiązuje opłata w wysokości 2,50 zł/m kw. Kłopot będę jednak mieli, ci wszyscy, którzy handel prowadzą w miejscach do tego nie przeznaczonych. Tam za handel trzeba będzie zapłacić 20 zł/m.kw zajmowanej powierzchni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • hip 2015-10-02 13:57:10

    zlikwidować wszystkie targi po co to komu potrzebne

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane