Koniunktura poprawia się, a przeterminowane należności rosną

Autor: dlahandlu.pl 17 kwietnia 2018 14:47

Lepsza koniunktura gospodarcza nie poprawia dyscypliny płatniczej firm – uważa 47 proc. przedsiębiorców i jest ich nieznacznie więcej niż uznających, że sytuacja wygląda inaczej - 44 proc. Potwierdza to powiększającą się grupa firm, którym odbiorcy nie płacą za towar i usługi nawet 60 dni po terminie wymagalności. Obecnie problemy z uzyskiwaniem należności w ciągu sześciu minionych miesięcy zgłasza już 53 proc. przedstawicieli MSP. Wśród firm informujących o problemach z płatnościami, szczególnie wyróżniają się firmy handlowe.

To trzecia z kolei fala badania BIG InfoMonitor, pokazująca rozprzestrzenianie się kłopotów. W pierwszym kwartale 2017 roku problemy z przeterminowanymi należnościami powyżej 60 dni zgłaszało 45 proc. firm. Od tamtej pory odsetek ten rośnie.

Mimo, że szacunkowy wzrost PKB w ostatnim kwartale 2017 r. przebił 5 proc. r/r, a wzrost gospodarczy w całym minionym roku osiągnął 4,6 proc. i był najwyższy od 6 lat, to zdaniem 47,2 proc. reprezentantów mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nie wpłynęło to korzystnie na wzajemne płatności firm.

- Niestety niska moralność płatnicza wielu przedsiębiorstw, które opóźnianie płatności mają już w DNA, bez względu na to ile pieniędzy jest na koncie, nie pozwalają wielu przedsiębiorcom na optymistyczną ocenę sytuacji – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Na rynku funkcjonuje sporo firm, które nie regulują zobowiązań, ponieważ w swojej polityce działania mają kredytowanie się kosztem innych i koniunktura nic tu nie zmienia, uważa 44,5 proc. badanych przedsiębiorstw, które są zdania, że lepsza koniunktura gospodarcza nie poprawia dyscypliny płatniczej. Jednocześnie niemal co czwarty przedstawiciel mikro, małych i średnich firm jest przekonany, że moralność płatnicza nie zależy od koniunktury gospodarczej, częściej uważają tak reprezentanci firm usługowych oraz małych zatrudniających od 10 do 49 osób. Podobny odsetek (ok. 23 proc.) stwierdza, że firmy same nie otrzymują płatności, więc nie płacą innym.

Nie wszyscy w ogóle odczuwają pozytywną zmianę w gospodarczym otoczeniu. W opinii ponad 29 proc. badanych koszty ogólne prowadzenia biznesu są tak wysokie, że pochłaniają zysk, w związku z czym wynik firmy nie poprawia się. Dokładnie tyle samo przedsiębiorców, nie wchodząc w szczegóły, informuje, że po prostu nie dostrzega poprawy koniunktury ekonomicznej. A zdaniem blisko 16 proc. wzrost gospodarczy jest za niski aby wpływać na poprawę płatności. 8,5 proc. uważa, że lepsza koniunktura dotyczy innych branż i dużych firm, ale nie ich.

- W efekcie, co może się wydać zaskakujące, nieznacznie ale jednak wzrósł odsetek firm skarżących się na problemy z płatnościami od kontrahentów. Na przełomie IV kw. 2017 r. oraz I kw. 2018 r. wyniósł 53 proc. wobec 52 proc. w III kw. zeszłego roku – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak. Wśród firm informujących o problemach z płatnościami, szczególnie wyróżniają się firmy handlowe oraz zatrudniające od 10 do 49, obie grupy istotnie częściej podają, że w ostatnim półroczu miały w portfelu należności nieopłacone przez ponad 60 dni.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane