KPMG: Docelowo nawet 90 proc. sklepów może działać w ramach sieci

www.portalspozywczy.pl 8 marca 2013 10:25

KPMG: Docelowo nawet 90 proc. sklepów może działać w ramach sieci

Liczba sklepów tradycyjnych w Polsce nadal będzie się kurczyć. Jednocześnie, coraz więcej sklepów będzie działać w ramach sieci handlowych. W przyszłości, nawet 90 proc. sklepów może zostać "usieciowionych" - ocenia Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.

- Polski rynek handlu detalicznego zmierza w kierunku „usieciawiania" i profesjonalizacji handlu. Z jednej strony mamy sieci handlowe, które rozwijają się poprzez otwieranie swoich własnych sklepów - są to głównie supermarkety i sieci dyskontowe. Tu następuje organiczna ekspansja na rynku i wypychanie sklepów tradycyjnych. Drugi trend, który też nabiera tempa, to usieciawianie indywidualnych sklepów poprzez przyłączanie ich do sieci franczyzowych - mówi Piotr Grauer.

Jak ocenia, wiodącym graczem tym trendzie jest Eurocash. - Wydaje się, że jest to dobry sposób na przetrwanie przynajmniej części sklepów jako własności indywidualnych przedsiębiorców, zwłaszcza w obliczu konsolidacji sektora - mówi.

Piotr Grauer zauważa, że obecnie na polskim rynku nadal jest więcej sklepów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, niż w Europie Zachodniej. Z drugiej strony, raczej nie zmierzamy w kierunku modelu amerykańskiego, czyli robienia zakupów raz na tydzień. - Widać, że Polacy chodzą do sklepów częściej, nawet codziennie, robią zakupy świeżych produktów i lubią mieć sklepy blisko siebie, swojego miejsca zamieszkania. To jest szansa dla małych sklepów - ale raczej dla tych działających w ramach sieci - mówi Piotr Grauer.

Zauważa, że dzisiaj udział handlu tradycyjnego i nowoczesnego wynosi w strukturze handlu około 50/50.

 

Czytaj więcej: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane