PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

KSPT przeciwne podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe

www.portalspozywczy.pl 27 września 2013 14:16

W opinii Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego (KSPT), projekt ustawy okołobudżetowej przedstawiony do konsultacji społecznych zakłada - wbrew publicznym twierdzeniom Ministerstwa Finansów i wbrew decyzji rządu z 6 września br. o 5 proc. podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe w 2014 roku - blisko 10 proc. wzrost akcyzy. Branża tytoniowa alarmuje, że taki nadmierny wzrost akcyzy spowoduje dalszy spadek wpływów do budżetu i przypomina, że podwyżki podatku akcyzowego w ciągu ostatnich lat następują o wiele szybciej niż wynika to z naszych zobowiązań unijnych.

Sytuacja na rynku legalnych wyrobów tytoniowych pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w malejącym w zastraszającym tempie legalnym rynku, ale również - w spadających wpływach do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych. Konsekwentnie rośnie również szara strefa, zarówno w odniesieniu do papierosów (ostatnie badania instytutu Almares mówią już o 15,1 proc. paczek na rynku bez opłaconej polskiej akcyzy), jak również tytoniu do palenia (z porównania sprzedaży tubek i gilz papierosowych do sprzedaży legalnego tytoniu wynika zastraszający poziom 70 proc. udziału nieopodatkowanych tytoni w tym rynku!).

W opinii KSPT (zrzeszającego producentów wyrobów tytoniowych, którzy łącznie mają ponad 99 proc. udziału w polskim rynku papierosów) sytuacja ta wymaga niezwłocznej reakcji ze strony władz, a dopasowane do sytuacji na rynku tempo podwyżek akcyzy powinno być jej kluczowym elementem. Towarzyszyć powinien temu również szereg innych inicjatyw legislacyjnych przeciwdziałających rozwojowi nielegalnego handlu, a także - wzmożone działanie wszystkich służb państwowych odpowiedzialnych za walkę z szarą strefą. 

Poziom podwyżek podatku akcyzowego w ciągu ostatnich lat był zbyt wysoki, a dodatkowo następuje o wiele szybciej niż wynika to z naszych zobowiązań unijnych. Warto zauważyć, że według danych Komisji Europejskiej, pod względem całkowitego opodatkowania papierosów, zajmujemy obecnie już 5. miejsce w UE, gdyż podatki stanowią w Polsce już obecnie 84,61 proc. średniej ceny papierosów. Niemal osiągnęliśmy również wymagany przez UE poziom opodatkowania pomimo, że okres dostosowawczy kończy się Polsce dopiero z upływem 2017 roku. Nie ma żadnych powodów, aby w przyszłym roku i w latach kolejnych kontynuować to nadmierne tempo podwyżek akcyzy, szczególnie biorąc pod uwagę jego negatywne konsekwencje dla budżetu państwa, legalnego rynku wyrobów tytoniowych oraz sytuacji finansowej właścicieli i pracowników ponad 120 tys. punktów sprzedaży.

Drastyczne podwyżki akcyzy wprowadzone w ostatnich latach, których następstwem jest niekontrolowany wzrost szarej strefy, spowodowały również, że w 2012 r. po raz pierwszy od 4 lat wpływy do budżetu z tytułu akcyzy na wyroby tytoniowe były niższe od zakładanych. Obecna sytuacja pokazuje jednoznacznie, że podnoszenie akcyzy w nadmierny i zbyt szybki sposób nie może być już traktowane jako generator ciągłego wzrostu przychodów budżetowych.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,59

 • Śr

  3,96

 • Min

  3,32

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane