PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KUKIZ'15 z projektem zmieniającym ustawę o podatku akcyzowym

Autor: www.dlahandlu.pl 16 lutego 2016 12:03

Grupa posłów KUKIZ'15 przygotowała projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Dokument dotyczy wprowadzenia zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego dla pośredniczących podmiotów tytoniowych.

16 lutego projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Jarosław Sachajko.

"(..) Większość wśród pośredniczących podmiotów tytoniowych to mali i średni polscy  przedsiębiorcy. Określenie minimalnej kwoty zabezpieczenia akcyzowego, które muszą  złożyć pośredniczące podmioty tytoniowe, na tak wysokim poziomie, spowoduje wycofanie  się z prowadzenia działalności w tym zakresie przez wiele podmiotów gospodarczych. O ile rezygnacja pośredniczących podmiotów tytoniowych, które zajmowały się jedynie obrotem suszem tytoniowym nie będzie miała większego wpływu na rynek tytoniu i jego uprawy w Polsce, to ograniczenie ilości podmiotów, które prowadzą działalność w zakresie  przerobu tytoniu negatywnie wpłynie na rynek tytoniu w Polsce. Tytoń w Polsce jest uprawiany w bardzo dużej ilości gospodarstw rolnych, najwięcej we wschodniej części Polski. Wiele gospodarstw rolnych od bardzo wielu lat specjalizuje się w uprawie tytoniu i jego uprawa i sprzedaż stanowi jedyne źródło utrzymania dla plantatorów tytoniu, osób zatrudnianych w takich gospodarstwach oraz ich rodzin. Utrzymanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym w brzmieniu nadanym przez
nowelizację ustawy z dnia 24.07.2015 r. bardzo niekorzystnie wpłynie nie tylko na sytuację plantatorów tytoniu i ich rodzin, ale także na rynek tytoniu w Polsce. Mali i średni polscy
przedsiębiorcy, którzy nie mają możliwości złożenia tak wysokiego zabezpieczenia
akcyzowego, które wielokrotnie przewyższa wartość towaru, jakim jest susz tytoniowy,
zakończą swoją działalność z dniem 31.03.2016 r. (...) - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Przypomnijmy, od dnia 1 stycznia 2016 r. pośredniczącym podmiotem tytoniowym jest podmiot posiadający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium kraju, przedsiębiorca zagraniczny posiadający oddział z siedzibą na terytorium kraju, utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej lub przedsiębiorca zagraniczny, który wyznaczył podmiot reprezentujący go na terytorium kraju, prowadzący działalność gospodarczą, w zakresie suszu tytoniowego, który został wpisany do rejestru pośredniczących podmiotów tytoniowych.
Zmiana ta jest konsekwencją wprowadzenia obowiązku rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych w miejsce obecnego obowiązku powiadamiania o rozpoczęciu działalności.
Na pośredniczące podmioty tytoniowe, które prowadzą skład podatkowy nałożono obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego w przypadku, gdy będą chciały nabywać susz, magazynować go w swoim składzie podatkowym, sprzedawać i przemieszczać do innych składów podatkowych lub do innych pośredniczących podmiotów tytoniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,76

  • Min

    2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane