PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Lewiatan apeluje o nieograniczanie pracy handlu w Radomiu

Autor: Konfederacja Lewiatan, dlahandlu.pl 29 kwietnia 2014 09:27

Radni w Radomiu chcą ograniczyć handel w niedziele. Konfederacja Lewiatan apeluje do Rady Miasta, aby nie zmieniała godzin otwarcia placówek handlowych w niedziele, działających w tym mieście.

- Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu rozwiązań ograniczających wykonywanie pracy w placówkach handlowych w niedziele, albowiem wpłyną one negatywnie na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw i pogorszą sytuację na lokalnym rynku pracy. Ograniczenie działalności handlowej spowoduje wzrost bezrobocia i pogorszy warunki bytowe pracowników, a w rezultacie doprowadzi do eskalacji napięć społecznych. Warto wspomnieć, że stopa bezrobocia w lutym 2014 r. w powiecie radomskim wyniosła 30,9 proc., co jest niepokojącym zjawiskiem porównując z województwem mazowieckim - 11,4 proc. czy terenem całego kraju - 13,9 proc. - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

W ocenie Konfederacji Lewiatan tego rodzaju propozycje mają charakter restrykcji w stosunku do całego sektora handlu i wywrą negatywny wpływ na jego dalsze funkcjonowanie. Ponadto pogorszą kondycję ekonomiczną dostawców i usługodawców pracujących dla handlu, głównie wielkopowierzchniowego i centrów handlowych.

Dla handlu czas pracy jest najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go o wszystkie niedziele, czyli o ponad 1/7 (ok. 15 proc. całości), spowoduje szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych. Pociągnie za sobą spadek obrotów od 4 do 10 proc. (w centrach handlowych nawet 25 proc.) i potrzebę kompensacji straty. Spowoduje pogorszenie warunków zatrudnienia i redukcję etatów o ok. 10 proc., co oznacza likwidację ok. 1000 miejsc pracy w Radomiu. Dodatkowo zanotuje się spadek zatrudnienia czasowego, popularnego wśród studentów. Wzrost bezrobocia w mieście, gdzie jego poziom jest bardzo wysoki (wynosi ok. 23 proc.), szczególnie dotknie kobiety w wieku 25-55 lat oraz ludzi młodych.

Nieodwracalne straty finansowe poniosą również dostawcy i firmy usługowe pracujące dla sklepu (świadcząc zakontraktowaną obsługę obiektów), jak i dla klientów - gastronomia, rozrywka, usługi bytowe. Nie do pominięcia jest też okoliczność, że niedzielne zakupy zakazane w Radomiu, konsumenci zrobią poza Radomiem, co chyba miastu i jego przedsiębiorcom nie bardzo się opłaci.
W aspekcie społecznym ograniczenie handlu w niedziele również przyniesie negatywne skutki, wywołując niezadowolenie i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Nie ma istotnego powodu, aby pozbawiać społeczeństwo możliwości wyboru form spędzania wolnego czasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane