Lewiatan: Prowadzenie szkolnych sklepików stanie się nieopłacalne

Autor: Konfederacja Lewiatan 16 lipca 2015 11:51

Lewiatan: Prowadzenie szkolnych sklepików stanie się nieopłacalne W sklepikach szkolnych znajdą się kanapki ze zdrowego pieczywa, fot. Shutterstock

Zgodnie z propozycjami zawartymi w konsultowanym właśnie rozporządzeniu ministra zdrowia od 1 września br. w sklepikach szkolnych możliwe będzie kupienie wyłącznie kanapek (i to na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego), sałatek, mleka i produktów mlecznych, warzyw i owoców, w tym suszonych (ale bez dodatku cukru), a także napojów, o ile nie mają w swoim składzie cukru. Prowadzenie sklepików stanie się nieopłacalne - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Do 20 lipca trwają konsultacje projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie „grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach".-  Wstępna ocena projektu prowadzi do konstatacji, że proponowane rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na zmianę nawyków żywieniowych. Doprowadzą co najwyżej do tego, że prowadzący sklepiki będą musieli je zamknąć, ponieważ nie będą w stanie sprostać wymaganiom. Kolejny raz projekt wychodzący z ministerstwa zdrowia pomija aspekt gospodarczy prowadzonej działalności. Oczywiście nie można negować chęci zmian przyzwyczajeń żywieniowych Polaków i próbę wskazania na właściwy sposób odżywiania. Należy jednakże pamiętać, że nawet najszczytniejsze cele mogą być zaprzepaszczone, jeżeli nie będą mieć szans realizacji - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wprowadzono różnego rodzaju przeliczniki, które nie są znane sprzedawcom, np. wartość odżywcza na produktach będzie obowiązkowa od końca 2016. Jak zatem przedsiębiorca będzie w stanie wykazać, że w kanapce jest wędlina o zawartości tłuszczu nie większej niż 10g na 100g produktu? Zupełnie niezrozumiałe jest również wprowadzenie możliwości sprzedaży napojów wyłącznie w opakowaniach nie większych niż 330 ml. Wątpliwe też, aby sklepiki mogły utrzymać się ze sprzedaży owoców i warzyw, skoro większość szkół uczestniczy w programie rządowym „Owoce i warzywa w szkole" - uważają eksperci Lewiatana.

Zdaniem Lewiatana, autorzy projektu zupełnie nie uwzględniają wpływu proponowanej regulacji na mikroprzedsiębiorców, jakimi są sprzedawcy, ajenci oraz dostawcy żywności do tych placówek. To najczęściej rodzinne przedsiębiorstwa, które nie będą w stanie podołać ekonomicznie nowym wymaganiom. A proponowane w projekcie produkty są droższe i nie każdego będzie stać na ich zakup.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane