PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Liczba sklepów owocowo-warzywnych spadła o 7 proc. Kurczy się rynek handlu detalicznego

Autor: dlahandlu.pl 22 lutego 2016 12:24

Liczba sklepów owocowo-warzywnych spadła o 7 proc. Kurczy się rynek handlu detalicznego fot. Bisnode

Na przestrzeni ostatniego roku liczba sklepów spadła z 304,8 tys. w 2014 roku do poziomu 298,3 tys. w 2015 roku. Stanowi to spadek o 2,1 proc. Bisnode Polska od siedmiu lat bada strukturę polskiego handlu detalicznego. W analizie uwzględniono ponad 30 branż handlu detalicznego.

Najbardziej dynamicznie spadła liczba punktów owocowo-warzywnych. Ich liczba na przestrzeni roku skurczyła się z 3,7 tys. do 3,5 tys. co oznacza spadek o 7 proc. Spada także liczba księgarni. Kolejny rok o ponad 5,3 proc. Ich liczbę szacuje się na koniec 2015 roku na ponad 4,7 tys. O 3,8 proc. skurczyła się także liczba sklepów ogólnospożywczych, z 75,8 tys. do poziomu 72,9 tys.
Kolejny wzrost liczby sklepów zarejestrowano w przypadku wyspecjalizowanych punktów sprzedaży alkoholu, o 0,3 proc. wobec 1,7 proc. w roku ubiegłym. Aktywnie działających szacuje się na 5,7 tys. Nieznacznie wzrosła także liczba sklepów motoryzacyjnych o 0,1 proc. Tych na polskim rynku działa ponad 17,2 tys. Ponad to w 2015 roku wzrosła liczba sklepów rowerowych i sportowych, dla hobbystów i z wyrobami medycznymi (z wyrobami ortopedycznymi).
Spadkowi liczby tradycyjnych punktów upatruje się w rozwoju sieci handlowych oferujących coraz to bardziej zróżnicowany asortyment. To doprowadza do likwidacji nie tylko małych sklepów ogólnospożywczych, owocowo-warzywnych lecz także księgarni, handlujących sprzętem RTV i AGD, zabawkami, a także mięsnych, rybnych, czy drogerii.
Nie bez znaczenia jest gwałtowny przyrost sklepów internetowych. W 2015 rok ich rynek wzbogacił się o blisko 2,3 tys. w roku 2014 o blisko 1,6 tys., co stanowi wzrost w ostatnich dwóch latach o blisko 4 tys. Polacy przez internet kupują już dzisiaj niemal wszystko. Nie tylko książki, zabawki, muzykę, ciuchy czy buty. Coraz częściej w sieci kupują art. spożywcze. Widać, że sklepy internetowe w walce o klienta wychodzą naprzeciw im oczekiwaniom. Rezygnują z opłat za dostawę, umożliwiają liczony w godzinach, a nie dniach zwrot towaru i pieniędzy, umożliwiają osobisty odbiór w punktach tradycyjnych. Wszystko to aby być bliżej klienta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane