Mali i średni hurtownicy walczą o przetrwanie

Autor: Wiadomości Handlowe 3 grudnia 2013 19:24

Gdy przed niespełna dwoma laty na rynku dystrybucji hurtowej zaczęła dominować Grupa Eurocash, zaś kilka pozostałych największych firm przystąpiło do walki o pozycję wicelidera, w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się dystrybutorzy średniej wielkości, z rocznymi obrotami do 100 mln zł. Dla tego typu dystrybutorów najprostszym sposobem okazało się wejście w struktury większych firm bądź przyłączenie się do wspólnych przedsięwzięć biznesowych skupiających podobne im podmioty - podają Wiadomości Handlowe.

Do Grupy Bać-Pol weszły takie hurtownie, jak Ango czy Hampol, kolejne akwizycje zapowiada Marol. Również Specjał, mimo kosztownego przejęcia pozostałości po Rabacie Service, nie rezygnuje z dalszego integrowania rynku. Nowa sytuacja okazała się także stymulatorem wzrostu dla takich organizacji, jak PSH Unia czy Grupa MPT.

Mimo powszechnej świadomości integracyjnej, na rynku wciąż pozostaje jednak sporo firm, które chcą samodzielnie walczyć o klientów i wierzą, że im się to uda. Małopolski Bzomex, który przez lata wypracował sobie bardzo silną pozycję na lokalnym rynku, zdecydował się na poszerzanie zasięgu terytorialnego, wchodząc na Śląsk i Podkarpacie.

Mimo dominacji kilku wielkich firm dystrybucyjnych, hurtownie średniej wielkości wciąż jakoś sobie radzą. Zmiany wydają się jednak nieuchronne. Z badania przeprowadzonego przez Bisnode D&B Polska dla „Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy rynek dystrybucji hurtowej zmalał o 2 proc., zaś najwięcej ubyło niewyspecjalizowanych hurtowni artykułów żywnościowych - 533, z czego 98 od początku br. Jednocześnie szybko kurczy się grupa niezrzeszonych sklepów spożywczych, a tym samym maleje liczba potencjalnych klientów. Nadchodzący rok może okazać się decydujący dla polskiego hurtu FMCG - czytamy w Wiadomościach Handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,31

  • Śr

    5,95

  • Min

    3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane