PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

MasterCard obniża stawki interchange od płatności publiczno - prawnych

Autor: www.dlahandlu.pl 2 stycznia 2013 11:34

MasterCard ogłosił, że od 1 marca 2013 roku obniży stawki opłaty interchange od płatności publiczno - prawnych, czyli takich, które pobierane są przez urzędy - np. podatków, opłat za wydanie dokumentów (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjnych pojazdu), kosztów sądowych czy mandatów.

Nowe, obniżone stawki wyniosą 18 groszy dla transakcji kartami debetowymi oraz 25 groszy dla kart kredytowych - w obu przypadkach niezależnie od kwoty transakcji.

- Naszą intencją jest ułatwienie obywatelom - posiadaczom kart MasterCard - dokonywania płatności w urzędach oraz rozwinięcie sieci akceptacji w jednostkach urzędowych. Jesteśmy przekonanni, że nasza decyzja poprawi i przyspieszy obsługę obywateli w instytucjach publicznych - mówi Michał Skowronek, dyrektor generalny MasterCard Polska.

Na początku czerwca ub. roku organizacja ta poinformowała o obniżeniu - z początkiem bieżącego roku - opłaty interchange od transakcji konsumenckimi kartami debetowymi i kredytowymi. Opłata dla kart debetowych ulega obniżeniu średnio do 1,11%, a w przypadku standardowych kart kredytowych średnio do 1,3%. Taka skala obniżki przyniesie oszczędności rzędu 150 - 200 mln zł rocznie dla sektora akceptantów.

- W kontekście naszych decyzji raz jeszcze chcę powtórzyć, że ustawowa regulacja opłat interchange, która jest obecnie przedmiotem debaty publicznej, może przynieść więcej szkód niż korzyści dla rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Zbyt gwałtowne obniżenie stawek interchange, w połączeniu z wprowadzeniem możliwości selektywnego akceptowania kart płatniczych (złamanie zasady Honour All Cards Rule) i wdrożęniu opłat za płatność kartą (POS Surcharge), będzie ciosem w konsumenta i nie przyczyni się do wzrostu liczby płatności kartowych w miejsce gotówkowych - mówi Michał Skowronek.

- Obawiamy się, że w Polsce wzrost kosztów związanych z użytkowaniem kart będzie powodował odwrót konsumentów od płatności bezgotówkowych. Uważamy też, że w kontekście decyzji obu największych organizacji kartowych o obniżeniu opłaty interchange, należy w pierwszej kolejności przeanalizować jak zachowa się rynek po obniżce opłat. Dopiero wtedy będzie można podejmować racjonalne decyzje dotyczące kolejnych ewentualnych zmian na rynku kart płatniczych, gdyż oparte one będą faktach i danych z polskiego rynku, a nie niesprawdzonych, często populistycznych projekcjach -  dodaje Michał Skowronek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • paweł 2013-01-29 14:56:57

  Izo, jestem ciekaw jaki procent masz wypisany w umowie. Gdyż Elavon (w przeciwieństwie do kilku innych firm) pobiera stałą opłatę za transakcję - co najmniej w moim przypadku, inne mają procent dodatkowo od interchange dla danej karty). Gdy wejdą zniżki czy ustawowe czy przez Visę, Mastercard - one nic mi nie przyniosą gdyż całe zmniejszenie kosztów idzie na Elavon. Proszę doczytaj umowę i zauważ że przez okres 12 miesięcy ŻADNA obniżka ciebie nie obejmuje. Pozdrawiam

 • iza 2013-01-06 14:32:36

  wczoraj podpisałam umowe z elavon,uwazam że maja fajne warunki,porównywałam z innymi i jestem zadowolona,nie ma co płakać będzie i tak lepiej.Jak ktoś chce kontakt mogę podać.Iza.

 • marek 2013-01-04 19:34:06

  Swietnie, czekam na operatora, który obniży opłatę u fryzjera, grabarza i stolarza... Popieram protest przeciwko urzędowemu ograniczeniu poziomu interchange - jestem za tym by wszyscy bankowcy siedzieli i pierdząc w stołki kasowali 10 procent od każdej transakcji.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,89

 • Śr

  3,30

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane