MasterCard podnosi interchange dla kart służbowych

Autor: www.dlahandlu.pl 17 września 2012 14:22

MasterCard podnosi interchange dla kart służbowych

Rozwiązania specjalnego zespołu NBP dotyczące opłaty interchange nie zostały wcielone w życie z uwagi na bojkot organizacji płatniczej MasterCard. Ta sama organizacja w ostatnim czasie mimo, że zadeklarowała obniżkę prowizji dla części swoich produktów, chwilę później podniosła ją - w planach od 1 listopada br. - dla innych, które stanowią dziś ok. 10 proc. całego obrotu kartowego w Polsce.

Funkcjonowanie rynku płatności w Polsce od wielu lat wymaga usprawnienia w kontekście potrzeby wprowadzenia równowagi między jego uczestnikami. Obecne uwarunkowania w sposób szczególny pozostają dotkliwe dla przedsiębiorców, którzy zmuszeni są uiszczać na rzecz banków i organizacji płatniczych jedne z najwyższych w Europie prowizji z tytułu akceptacji kart. Szansą na zmianę tej patologicznej sytuacji był kompromis rynkowy wypracowany przy Narodowym Banku Polskim. Niestety rozwiązania specjalnego zespołu nie zostały wcielone w życie z uwagi na bojkot organizacji płatniczej MasterCard.


- Zwiększenie przez MasterCard tzw. opłaty interchange - z 1,7 do 1,9 proc. - dotyczące kart służbowych, to najlepsze potwierdzenie braku dobrej woli ze strony organizacji, która  w ramach debaty publicznej deklarowała zrozumienie problemu i - choć na własnych warunkach - rzekomo popierała zmiany. W nawiązaniu do powyższego należy wspomnieć  o tym, że w tym samym czasie wartość prowizji dla tego samego typu kart w systemie Visa wynosi 1,6 proc. Co więcej, MasterCard ma już w swojej ofercie produkty biznesowe, dla których prowizja oscyluje wokół poziomu 2 proc. Środowisko akceptantów ubolewa nad tego typu polityką korporacji, której działania ukierunkowane są tylko i wyłącznie na budowanie własnej pozycji rynkowej bez odniesienia do interesów innych uczestników rynku - akceptantów kart płatniczych i konsumentów, którzy finalnie płacą za nieuzasadnione profity banków i organizacji płatniczych - komentuje Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Założenia „Programu Redukcji Opłat Kartowych", który powstał przy NBP, zmierzały do stworzenia warunków do dynamizacji obrotu bezgotówkowego, który w naszym odczuciu jest synonimem nowoczesnego społeczeństwa. Bez istotnej zmiany w zakresie wysokości opłaty interchange długo nie będziemy jeszcze mogli mówić o zrównoważonym rynku płatności kartowych w Polsce.

Czytaj również: Visa obniża stawki interchange od 1 stycznia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • g. 2012-09-17 21:57:12

  problem a.pl związany z Bomi to jedno, problem z wielkością zakupów tzw. koszykiem to drugie ;)

  170 zł i bezpłatna dostawa... haha  3-cie to ceny w a.pl  rok temu można było znałeć coś w normalnych cenach a teraz to jakis kosmos....  powodzenia a.pl ;P

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,99

 • Śr

  2,87

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10744

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane