MF chce zmienić przepisy dotyczące kas fiskalnych i paragonów. Handlowcy się buntują

Autor: wyborcza.biz 7 marca 2013 10:56

Resort finansów chce np. wprowadzić wymóg podawania na paragonie "nazwy towaru/usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację". Handlowcy głowią się, czy wystarczy jak obecnie napisać "jogurt", czy należy też dodać jego objętość, smak i nazwę producenta - czytamy w wyborcza.biz.

Te długie opisy trzeba wprowadzić do towarowej bazy danych (co kosztuje i trwa). Powstaje też obawa, czy przy zakupach z takimi opisami klient nie będzie dostawał w formie paragonu połowy rolki papieru.
Ministerstwo chce też ograniczyć swobodę handlowców w zakresie zmiany serwisanta kas. I tak: sklep może korzystać "wyłącznie z serwisu prowadzonego przez podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas". Chodzi o producenta danego typu kasy prowadzącego jej serwis albo firmę importującą dany typ kasy i prowadzącą jej serwis. Zmienić serwis będzie można tylko za zgodą "podmiotu prowadzącego serwis główny". Ten nie może odmówić, jeśli "warunki cenowe i miejsca jego świadczenia są korzystniejsze dla podatnika".

Jak podaje wyborcza.biz, zgodnie z projektem sklepy muszą też wprowadzić nowe ewidencje: towarów i uznanych reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Przy czym przepisy nie precyzują, w jaki sposób ma być one prowadzone ani czy podatnik ma do nich podpinać paragony lub faktury, czy tylko wpisywać numery tych dokumentów.

Resort finansów zmiany przygotowuje w szaleńczym tempie, nie przejmując się w ogóle tym, że do wprowadzenia nowych przepisów ktoś musi się przygotować. Zaś w ocenie skutków regulacji ministerstwo twierdzi, że rozporządzenie "nie będzie miało wpływu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw".

Kiedy przedsiębiorcy zaczęli skarżyć się na mnogość projektów, resort na przełomie lutego i marca scalił cztery w jeden. Ale terminu wdrożenia nie zmienił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • henryk 2013-03-07 18:15:05

  Po co? Jakie efekty ma przynieść ta nowelizacja??

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,99

 • Śr

  6,74

 • Min

  5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane