MF przygotowało nowelizację likwidującą przepisy niekorzystne dla firm rodzinnych

Autor: PAP 8 stycznia 2018 21:44

Korzystne dla sukcesorów firm zmiany podatkowe wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia tego roku; projekt przyjął Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor departamentu podatków dochodowych w resorcie finansów Maciej Żukowski.

Chodzi o projekt nowelizacji "niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności i ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne". Jest to m.in. odpowiedź na zmiany w ustawie o CIT i PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Zawierają one niekorzystne dla sukcesorów firm rodzinnych regulacje podatkowe. Pozbawiają ich prawa do rozliczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych nabytych w drodze spadku lub darowizny. Zmiany te spotkały się z krytyką przedstawicieli firm rodzinnych.

"Starając się zapobiegać optymalizacjom podatkowym być może poszliśmy trochę za daleko. Dlatego chcielibyśmy zmienić przepisy podatkowe dotyczące spadkobrania firmy i przekazania jej w formie darowizny" - powiedział PAP Żukowski.

Wyjaśnił, że nie oznacza to przywrócenia poprzednich regulacji, obowiązujących do końca zeszłego roku. "Proponujemy, aby w przypadku darowizny, osoba obdarowana mogła kontynuować odpisy amortyzacyjne dokonywane przez darczyńcę. Inaczej sprawa się ma w przypadku spadkobrania - chcemy dać możliwość amortyzowania majątku od wartości przejmowanego spadku" - poinformował dyrektor.

Jego zdaniem z perspektywy ministra finansów, zmiany takie powinny z jednej strony wyjść naprzeciw oczekiwaniom podatników, a jednocześnie zabezpieczać interesy Skarbu Państwa.

Żukowski wyjaśnił, że projekt został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, który nie wprowadził do niego zmian.

"Mamy nadzieję, że projekt szybko trafi pod obrady rady ministrów i jeszcze w tym kwartale zmiana wejdzie w życie. To nie są kontrowersyjne przepisy, projekt jest stosunkowo krótki i bardzo prosty. Nie wiem, jaka będzie kolejność prac parlamentu, ale uważam, że prace nad tymi zmianami można by przeprowadzić szybko" - ocenił Żukowski.

Według niego zmiany mogą wejść w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. Uchroniłoby to podatników przed niekorzystnymi konsekwencjami stosowania przepisów, które zaczęły obowiązywać od tej daty. Żukowski nie wykluczył jednak, że "teoretycznie" ktoś może zostać objęty ich reżimem.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,54

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8398

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane