MG chce ograniczyć zatory płatnicze w transakcjach handlowych

Autor: MG, www.dlahandlu.pl 16 kwietnia 2012 09:42

MG chce ograniczyć zatory płatnicze w transakcjach handlowych

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń projektu nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Dokument został przesłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie zasady 30-dniowego terminu zapłaty należności przez organy publiczne w transakcjach z przedsiębiorcami. W projekcie określony został również maksymalny, 60-dniowy termin na regulowanie płatności w transakcjach między przedsiębiorcami z możliwością przedłużenia tego okresu.

Celem obu tych rozwiązań jest zdyscyplinowanie stron umowy do określania możliwie krótkich terminów płatności. MG chce również umożliwić wierzycielom naliczanie rekompensat i odsetek za opóźnienia.

Wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach ustawy wynika z obowiązku wdrożenia do krajowego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Państwa członkowskie zobowiązane są do implementacji nowej dyrektywy do dnia 16 marca 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • wadam 2012-04-16 21:00:36

  Tak naprawdę to będzie i tak fikcja. Ale jest na to sposób - zwłaszcza wobec gigantów którzy celowo przeciągają terminy płatności a potem wymuszają rezygnację z dochodzenia odsetek. Zwłaszcza dotyczy to aroganckich zagranicznych iwestorów, głównie bliski i daleki wschód.

  Wystarczy że będą musieli płacić 50% podatku dochodowego od zysków wynikających z nie naliczonych albo umorzonych odsetek. I sami będą się prosić o wystawienie not i będą płacić. Innej metody nie ma.

  Proste, prawda?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,99

 • Śr

  17,34

 • Min

  15,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10937

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 748244

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane