MG chce ułatwień administracyjnych dla przedsiębiorców

Autor: MG/dlahandlu.pl 20 stycznia 2011 11:20

Zniesienie najbardziej uciążliwych obowiązków informacyjnych nakładanych na przedsiębiorców, zmniejszenie ich częstotliwości oraz zastąpienie trybu papierowego elektronicznym to główne zmiany proponowane przez MG w ramach przygotowywanej Reformy Regulacji.

- Jak wynika z raportu firmy Deloitte'a, suma rocznych kosztów administracyjnych narzuconych przez prawo i ponoszonych przez przedsiębiorców w Polsce wynosi blisko 78 mld zł, co stanowi ok. 6 proc. PKB. W tym trzeba zaznaczyć, iż łączna suma wszystkich kosztów czystej biurokracji wynosi 37,3 mld zł, co stanowi 2,9 proc. PKB.- podaje MInisterstwo.

W 2010 r. eksperci MG zakończyli pomiar obciążeń administracyjnych, którym muszą podporządkowywać się właściciele firm w Polsce. Resort przeanalizował ponad 6 tys. obowiązków informacyjnych zidentyfikowanych w 482 aktach prawnych. Na tej podstawie został ustalony cel redukcji i odpowiednie zmiany legislacyjne.

Proponowane przez Ministerstwo Gospodarki zmiany będą dotyczyć m.in.:
- Dostosowanie planu kontroli w firmach do trybu pracy przedsiębiorców (roczny koszt obciążenia to 3,8 mln zł), wprowadzenia możliwości składania wniosków o utworzenie punktu legalizacyjnego drogą elektroniczną w bazie GUM - prawo probiercze.
- Obowiązków informacyjnych w zakresie kontroli przedsiębiorców m.in. poprzez ograniczenie obowiązku przygotowywania tłumaczeń przysięgłych oraz sporządzania kopii dokumentów.
- Likwidacji papierowego obiegu dokumentów związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Dokumenty złożone przez przedsiębiorcę w tzw. „jednym okienku" będą automatycznie przesyłane do innych organów administracji rządowej. Pozwoli to na szybszą i skuteczniejszą rejestrację przedsiębiorcy w jednym spójnym systemie - Centralnej Ewidencji i Informacji.
- Działalności Gospodarczej (CEIDG). (Roczny koszt funkcjonowania obecnego systemu to ponad 6,7 mln zł).

Ponadto do końca 2013 r. ma zostać wdrożonych kolejne 570 procedur elektronicznych w prawie gospodarczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9201
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane