MG potwierdza, że zaskarży dyrektywę tytoniową do Trybunału Sprawiedliwości UE

Autor: mg.gov.pl, www.dlahandlu.pl 10 czerwca 2014 10:03

– Podtrzymujemy nasze stanowisko zmierzające do zaskarżenia dyrektywy tytoniowej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas briefingu prasowego. Szef resortu gospodarki spotkał się także z przedstawicielami branży tytoniowej.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że dzięki działaniom Polski na forum UE udało się wyeliminować z dyrektywy dużą ilość niekorzystnych z punktu widzenia przedsiębiorców zapisów dotyczących m.in. produkcji i sprzedaży papierosów typu slim. - Przedłużono także okres przejściowy wejścia w życie dyrektywy zakazującej produkcji i sprzedaży mentoli z 1,5 roku do 6 lat - powiedział.

W opinii szefa MG objęcie mentolu zakazem narusza m.in. zasadę proporcjonalności, zgodnie z którą wszelkie środki podejmowane przez UE muszą być odpowiednie i niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu. - Ustawodawca nie wziął pod uwagę żadnego z argumentów przeciwko wprowadzeniu zakazu dotyczącego papierosów mentolowych i nie rozważył jego wpływu na nielegalny handel - podkreślił.

Podczas rozmów z przedstawicielami branży tytoniowej wicepremier Piechociński przypomniał, że zakaz nałożony na papierosy mentolowe narusza zasadę pomocniczości, ponieważ uregulowanie tej kwestii należy do kompetencji państw członkowskich. - Ponadto skutki tego zakazu w różnym stopniu dotyczyć będą poszczególnych państw UE - m.in. ze względu na różne preferencje konsumentów - powiedział.

Przypomnijmy, przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych. Zgodnie z nowymi przepisami ostrzeżenie o szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia powinno zajmować 65 proc. obu stron opakowania papierosów; zakazane mają być atrakcyjne opakowania, np. przypominające szminkę czy perfumy. Jedno opakowanie będzie musiało zawierać co najmniej 20 papierosów.
Od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków opracować ma Komisja Europejska. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy, co oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane