PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

MG: redukcja obowiązków informacyjnych przedsiębiorców

Autor: MG/dlahandlu.pl 11 lutego 2011 10:02

Jak już informowaliśmy, MG chce wprowadzenie ułatwień administracyjnych dla przedsiębiorców. - Szczegółowo przeanalizowaliśmy 100 obowiązków informacyjnych. Wybraliśmy 26 z nich - generujących największe koszty dla przedsiębiorców i nadających się do uproszczenia. Ich zniesienie może przynieść oszczędności rzędu 3 mld złotych dla gospodarki - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Korzystając z raportu firmy Deloitte, stworzyliśmy listę 100 obowiązków, generujących największe roczne obciążenie administracyjne w gospodarce - oznajmił wicepremier.

Zdaniem wicepremiera, większość propozycji MG opiera się na wprowadzeniu możliwości spełnienia obowiązku informacyjnego w formie elektronicznej, jako alternatywy wobec wersji papierowej. - Sami przedsiębiorcy, w badaniu przeprowadzonym przez firmę Deloitte, wskazali jako najbardziej pożądaną formę redukcji właśnie „elektronizację obowiązków" - podkreślił.

Wśród najważniejszych planowanych zmian, wiceminister Kasprzak wymienił propozycje zniesienia obowiązku przekazywania przez płatnika pracownikowi comiesięcznej informacji o ubezpieczeniu obowiązkowym (tzw. RMUA). - Po wprowadzeniu tego rozwiązania, do zidentyfkowania ubezpieczonego wystarczy dokument tożsamości. Potwierdzenie prawa do opieki zdrowotnej pacjent będzie mógł przedstawić w terminie późniejszym - zadeklarował.

Kolejnym proponowanym przez resort gospodarki udogodnieniem jest zniesienie obowiązku dostarczania pracodawcy przez ubezpieczonego zaświadczenia lekarskiego, które jest następnie przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak zauważa wiceminister, generuje to rocznie ponad 800 mln kosztów administracyjnych. Resort chce także zmniejszyć częstotliwość obowiązków informacyjnych. System przesyłania deklaracji rozliczeniowych i raportów imiennych do ZUS z comiesięcznego zostałby zamieniony na kwartalny.

Z 10 do 5 lat skrócony zostałby ponadto okres przedawnienia należności związanych ze składkami zdrowotnymi w ramach ZUS i KRUS. W projekcie znajdą się przepisy ograniczajace bariery administracyjne (pierwsza ustawa znajduje się przed II czytaniem w Sejmie). Wstępne propozycje, które zawiera projekt, wprowadzają zmiany m.in. w prawie podatkowym, kodeksie pracy oraz ustawie prawo zamówień publicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,27

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane