Minister rolnictwa chce powołania jednej inspekcji ds. bezpieczeństwa żywności

Autor: PAP 14 października 2013 19:15

Na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów będzie rozpatrywany projekt założeń do ustawy o powstaniu jednej inspekcji całościowo zajmującej się bezpieczeństwem żywności - poinformował PAP minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Jak mówił minister, założeniami do projektu ustawy o Inspekcji Bezpieczeństwa Żywnościowego i Weterynarii zajmuje się obecnie Komitet Stały Rady Ministrów. Resort rolnictwa przesłał dokument 25 września. Zawiera on rozbieżności, bowiem resort zdrowia nie zgadza się na przyłączenie do jednolitej inspekcji części Inspekcji Sanitarnej (odpowiadającej za bezpieczeństwo żywności w handlu). O ostatecznym kształcie projektowanej inspekcji będzie musiał zdecydować rząd - zaznaczył Kalemba.

Zgodnie z założeniami resortu rolnictwa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii powinna być utworzona z czterech inspekcji. Chodzi o połączenie nadzorowanych przez ministerstwo rolnictwa: Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz części Inspekcji Sanitarnej podległej ministerstwu zdrowia. Nowa inspekcja ma mieć oddzielny budżet, a inspekcje wojewódzkie mają podlegać centrali. Obecnie podlegają wojewodom i są finansowane z budżetów samorządowych.
"Doświadczenia z ostatnich miesięcy pokazują, że powinniśmy mieć jedną inspekcję bezpieczeństwa żywności, tak to jest w większości państw rozwiniętych gospodarczo" - przekonywał minister. Dodał, że jest to ważne ze względu na rosnący eksport i konkurencję rynkową ze strony innych krajów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,50

  • Śr

    6,94

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane