Ministerstwo Gospodarki chce skrócić okres przechowywania paragonów

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 27 czerwca 2012 14:00

Wraz z końcem 2012 r. zniknie możliwość stosowania 2-letniego okresu przechowywania kopii paragonów (licząc od końca roku, w którym nastąpiła ta sprzedaż). Będzie to oznaczać powrót do obowiązku archiwizacji dokumentów fiskalnych przez 5 lat. Ministerstwo Gospodarki chce temu zapobiec, wprowadzając do ustawy o VAT okres 2-letni jako zasadę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Taką zmianę zapisało w projekcie założeń tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej. Argumentem przemawiającym za zachowaniem skróconego okresu przechowywania jest fakt, że zapis na papierze stosowanym w drukarkach fiskalnych szybko blaknie.

Obowiązek przechowywania kopii paragonów fiskalnych przez okres 5 lat jest nieracjonalny i niepotrzebnie generuje obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców - czytamy w "DGP".

Jednocześnie państwo powinno bardziej promować stosowanie kas, w których paragony są zapisywane w formie elektronicznej. Takie kasy nie tylko są tańsze w eksploatacji, lecz także ułatwiają odczyt danych - podaje dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane