PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ministerstwo nie chce się zgodzić na obniżenie akcyzy na cydr

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 29 sierpnia 2014 09:28

Zdaniem ekspertów, obniżenie VAT i akcyzy na produkty jabłek spowodowałoby spadek ich ceny. W konsekwencji mogłoby się to przełożyć na wzrost sprzedaży - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Do Ministerstwa Finansów trafił wniosek o zniesienie akcyzy na cydr, jednak resort nie chce się na to zgodzić. Ministerstwo przypomina, że rok temu zgodziło się na objęcie cydru nową, niską stawką podatku. Z kolei stawki VAT na cydr nie da się obniżyć, bo nie pozwalają na to unijne przepisy (z tego względu, że jest to napój alkoholowy).
Zdaniem Dariusz Malinowskiego, doradcy podatkowego i partnera w KPMG, w przypadku innych niż cydr produktów z jabłek raczej nie ma wątpliwości, że obniżenie stawek VAT, a przez to zwiększenie spożycia, byłoby korzystne nie tylko dla producentów, ale również dla społeczeństwa.
"DGP" przytacza stawki podatkowe jabłkowych produktów. Obecnie w cenę jabłek wliczona jest 5-proc. stawka podatku od towarów i usług. Podobnie jest z sokiem jabłkowym. Na dżemy i szarlotki, jak również wytłoki jabłkowe obowiązuje 8 proc. VAT. Z kolei stawka tego podatku nałożona na ocet jabłkowy to już 23 proc.
Cydry w Polsce mogą zawierać od 1,2 proc. do 8,5 proc. alkoholu, ale w praktyce nie zawierają go więcej niż 5 proc. (tylko wtedy obowiązuje niższa akcyza, w wysokości 97 zł za hektolitr - inaczej jest to 158 zł za hektolitr). W cenie cydru kryje się jednak nie tylko akcyza, ale też 23 proc. VAT naliczanego od podstawy obejmującej także podatek akcyzowy. Jak wylicza "DGP", oznacza to, że butelka cydru kosztująca 4,50 zł, bez podatków mogłaby kosztować 3,34 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • handlowiec 2014-08-30 00:08:19

    bo to bylo czcze gadanie pod publiczke z tą akcyzą. niby troska o sadownikow, o gospodarke….kasa z akcyzy idzie do portfela Panstwa i tak musi zostac ;-//. zobaczymy jak to bedzie z reklama….moze chociaz tu pozwola sie reklamowac

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane