Możliwe, że w ciągu jednego roku na rynku nastąpi dwukrotna wymiana opakowań papierosów

Autor: www.dlahandlu.pl 18 września 2013 11:21

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji krytycznie odnosi się do potrzeby prac nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 sierpnia 2013, zmieniającego rozporządzenie w sprawie badania zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacji i ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych z 24 lutego 2013.

- Nie widzimy potrzeby regulacji w tym zakresie na rynku krajowym w sytuacji, kiedy w Parlamencie Europejskim i na forum Rady UE finalizowane są prace nad rewizją Dyrektywy 2001/37/WE, czyli tzw. dyrektywy tytoniowej. Zakłada się, że dyrektywa w zasadniczy sposób zmieni wymogi dotyczące typu i rodzaju ostrzeżeń a także wyglądu paczek papierosów dostępnych na rynku. Przewiduje się, że znowelizowana dyrektywa wejdzie w życie pod koniec 2013 roku, co oznacza że w drugiej połowie 2015 Polska będzie musiała dostosować przepisy do jej wymogów, a więc doprowadzić do usunięcia z obrotu wyrobów niezgodnych z jej wymogami. W takiej sytuacji przyjęcie proponowanego rozporządzania na podstawie „starej" dyrektywy spowoduje, że w ciągu jednego roku na polskim rynku nastąpi dwukrotna wymiana opakowań wyrobów tytoniowych, w dodatku w niewielkim odstępie czasu. Z punktu widzenia podmiotów zajmujących się handlem i dystrybucją w Polsce będzie to sytuacja generująca niepotrzebne koszty. Trudno także dopatrzyć się benefitów zdrowotnych w takim rozwiązaniu - komentuje POHiD.

- Podkreślamy, ze w Polsce handlem wyrobami tytoniowymi zajmuje się około 120 tys. punktów hurtowych i detalicznych. Następujące po sobie w krótkim czasie zmiany ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych spowodują ogromne zamieszanie. Uczestnicy rynku będą mieć trudności z rozpoznaniem, które wyroby spełniają nowe przepisy, a które nie. W konsekwencji przedsiębiorcy zajmujący się handlem wyrobami tytoniowymi mogą być narażeni na kary za obrót produktami z niewłaściwymi ostrzeżeniami. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie - będziemy mieć do czynienia z dwukrotną zmianą przepisów regulujących ostrzeżenia na opakowaniach wyrobów tytoniowych, co może z kolei doprowadzić do niepewności podmiotów gospodarczych co do obowiązującego prawa. W tak krótkim czasie przedsiębiorcy nie będą w stanie dostosować się do nowych przepisów, ponosząc w konsekwencji wysokie straty finansowy - dodaje organizacja.

POHiD apeluje o wstrzymanie prac nad wspomnianym rozporządzeniem do czasu przyjęcia nowej dyrektywy tytoniowej, co nastąpi za kilka miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane