MSZ złoży skargę ws. dyrektywy tytoniowej

Autor: PAP 29 maja 2014 12:54

W ciągu miesiąca powinna być gotowa skarga w sprawie dyrektywy tytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży papierosów mentolowych; wówczas Rada Ministrów zdecyduje, czy ją złożyć - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.

Sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi wysłuchała w czwartek informacji na temat stanu prac związanych z przygotowaniem wniosku o zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości UE dyrektywy dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Przewiduje ona wycofanie z rynku UE papierosów smakowych, w tym mentolowych. W połowie maja wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że wystąpił o zaskarżenie tych przepisów przez rząd do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far powiedział, że termin złożenia skargi upływa 23 lipca. Za trzy tygodnie gotowa koncepcja skargi powinna trafić pod obrady komitetu ds. europejskich, a tydzień później pod obrady Rady Ministrów. 

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska tłumaczyła, że podstawą skargi są wątpliwości co do podstaw prawnych ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu aromatyzowanych wyrobów tytoniowych. Wskazała, że przed wejściem w życie dyrektywy tytoniowej żadne z państw UE nie zakazało aromatyzowania papierosów mentolem. Henclewska dodała, że ustanawiając zakaz nie wzięto pod uwagę żadnego argumentu przeciw niemu oraz wpływu zakazu na nielegalny handel.

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk zwrócił uwagę, że resort rolnictwa niezmiennie opowiada się za tym, żeby nie ograniczać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. "Mentole na dzień dzisiejszy stanowią ok. 20 proc. produkcji naszych wyrobów tytoniowych i jesteśmy za tym, żeby to zaskarżyć, czyli żeby po 2020 r. również móc sprzedawać papierosy mentolowe" - powiedział.

Obecny na posiedzeniu komisji Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu przekonywał, że jeżeli zakaz zostanie wprowadzony, palacze sięgną po papierosy z szarej strefy. Poinformował, że obecnie wyroby tytoniowe sprzedawane są w 140 tys. punktów detalicznych, a dla 80 tys. sklepów sprzedaż ta generuje 15-40 proc. obrotów. "Wycofanie papierosów mentolowych uderzy w najmniejszy handel i przyczyni się do upadku najmniejszych sklepów, utraty pracy przez ich właścicieli i ich pracowników" - powiedział.

Wniesienie skargi popierali także przedstawiciele pracodawców oraz producentów i plantatorów tytoniu. Mówili m.in. o "dobijaniu rynku", który w Europie generuje pół miliona miejsc pracy, a w Polsce ok. 60 tys., negatywnych konsekwencjach dla całej gospodarki oraz aspektach prawnych sprawy.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,50

  • Śr

    6,63

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane