PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

MZ rozważa wprowadzenie zmiany w ustawie dotyczącej sklepików szkolnych

Autor: www.dlahandlu.pl 22 lutego 2016 10:47

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zmiany w ustawie z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, której celem byłoby zapewnienie dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty szerszej oferty żywieniowej, ale jednocześnie pozwalającej na nabywanie żywności o wysokiej jakości i wartości odżywczej.

Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację Kazimierza Moskala ws. konieczności nowelizacji rozporządzenia regulującego funkcjonowanie sklepików szkolnych.

-(...) Samo wprowadzenie rozporządzenia eliminującego ze szkolnych sklepików niezdrowe jedzenie było krokiem słusznym i koniecznym. Niestety, wiele jest sygnałów świadczących o tym, iż przyjęte rozwiązania są niewystarczające, a niektóre zapisy są wręcz szkodliwe i przynoszą odwrotny efekt (...) - pisał poseł.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że resort rozważa wprowadzenie zmiany w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. 2015 poz. 594, z późn. zm.), której celem byłoby zapewnienie dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty szerszej oferty żywieniowej, ale jednocześnie pozwalającej na nabywanie żywności o wysokiej jakości i wartości odżywczej.

- Ograniczenie presji marketingu, a także zmniejszenie dostępności na terenie jednostek systemu oświaty produktów, których ilość w naszej diecie powinna być ściśle limitowana, z uwagi na niekorzystny profil żywieniowy, jest mechanizmem efektywnej interwencji w zdrowiu publicznym. Przedmiotowa regulacja dostarcza skutecznego narzędzia do walki z nadwagą i otyłością, dlatego resort zdrowia nie wycofuje się z podjętych zobowiązań w przedmiotowym zakresie. Niemniej jednak trudności interpretacyjne zapisów rozporządzenia mogą powodować negatywne nastawienie wśród osób odpowiedzialnych za żywienie na terenie jednostek systemu oświaty, uczniów czy ich rodziców. Dlatego też Ministerstwo nie zamyka się na wprowadzenie ewentualnych zmian w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu. W chwili obecnej nie jest jednak możliwe ustalenie szczegółowego terminu zakończenia omawianych prac. Niezależnie od powyższego pragnę wskazać, iż obowiązujące od dnia 1 września 2015 r. przedmiotowe rozporządzenie, to jeden z elementów rządowych działań, których celem jest poprawa sposobu żywienia i stanu odżywienia polskiego społeczeństwa. Dalsze działania będą kontynuowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.(...) - podkreślił Piotr Warczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane