PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Na rynkach hurtowych jabłka i gruszki droższe niż przed rokiem

Autor: dlahandlu.pl 6 września 2010 13:29

Druga połowa sierpnia to na polskich rynkach hurtowych stopniowy spadek cen owoców i warzyw. Większość produktów ma ceny zbliżone do sierpnia 2009 roku.

Śliwki, których w tym roku zbierzemy mniej niż w 2009 r., na rynkach hurtowych w sierpniu osiągały ceny minimalne: 1 zł za kg w Sandomierzu, 1,5 zł w Broniszach i Radomiu do maksymalnej ceny: 2 zł w Radomiu i Sandomierzu, 4 zł w Broniszach za odmiany wielkoowocowe w klasie ekstra.
Początek września to sezon na winogrona, które w ostatnich dniach tanieją. Ceny na rynkach hurtowych winogron z importu wahają się od 4 zł do 5,5 zł za kilogram. Droższe są winogrona ciemne.

Ceny jabłek i gruszek są wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Skończyła się już wczesna odmiana Early Geneva, która na Radomskim i Sandomierskim Rynku Hurtowym sprzedawana była w cenie 1 zł do 1,20 zł za kilogram, w Broniszach od 2 do 3 zł. Obecnie w ofercie handlowej Rynków Hurtowych są odmiany Piros, Delicates, Papierówka, Celesta. Kończą się dostawy odmiany Paula Red. Większość odmian sprzedawana jest w cenie od 2 do 3 zł na Rynku w Broniszach, w Sandomierzu od 1,5 do 2 zł za kilogram. Za tydzień powinna być już w sprzedaży odmiana Champion. Główne zbiory jabłek przewidywane są na przełomie września i października, wtedy ceny tych owoców będą najniższe.

- Jesienią tuż po głównych zbiorach ceny jabłek konsumpcyjnych, czyli tych o wyższych wymaganiach jakościowych będą na poziomie 1-1,5 zł za kilogram - ocenia Zbigniew Przybyszewski, sadownik z Grójeckiego. Jego zdaniem zbiory gruszek w całej Polsce będą niskie, w sadach w zagłębiu grójeckim sadownicy szacują plony na poziomie 30 proc. tego co w roku poprzednim (zbiory gruszek w 2009 wyniosły 83 tys. ton) Gruszki Klapsa są droższe o 20-30 proc. w porównaniu z 2009 rokiem i na rynkach hurtowych sprzedawane są w cenie od 2,5 zł (najtaniej) w Radomiu do 4,5 zł za kg za klasę extra w Broniszach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane