PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Na Węgrzech alkohol tylko w państwowych sklepach

Autor: bankier.pl 4 września 2014 10:47

Od maja 2013 roku węgierscy palacze mogą kupić tytoń tylko w koncesjonowanych przez państwowy monopol sklepach sieci Nemzeti Dohánybolt. Wkrótce podobny los spotka inną używkę - alkohol - podaje bankier.pl.

Każdy palący turysta odwiedzający Węgry szybko zauważy, że papierosy sprzedawane są tylko w sklepach oznaczonych charakterystycznym znakiem „T". Tytoniu nie można kupić w supermarketach ani na stacjach benzynowych. W wielu mniejszych miejscowościach nie ma jednak koncesjonowanych punktów, co jest jednym z czynników napędzających czarny rynek.

Jak donosi portal „Portfolio.hu" rząd Viktora Orbana ma zamiar rozciągnąć państwowy monopol również na inną popularną używkę - alkohol. Nieoficjalną informację o planach rządu zdobyła gazeta „Napi Gazdaság". Według jej źródeł odpowiedni projekt ustawy jest już gotów, a rząd rozpoczął konsultacje z biznesem. Zgodnie z planowanymi regulacjami sprzedaż alkoholu będzie możliwa tylko w sklepach posiadających wydaną przez państwo koncesję.

Państwowy monopol na dystrybucję alkoholu obowiązuje m.in. w Szwecji, Finlandii oraz niektórych kanadyjskich prowincjach i amerykańskich stanach. W Szwecji sprzedaż alkoholu obwarowana jest wieloma obostrzeniami - m.in. zakazane są akcje promocyjne i nie wolno szczególnie eksponować produktów wybranego producenta lub typu (w tym np. chłodzić wybranych napojów w sklepie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane