Najwięcej mikrofirm jest w handlu

Autor: Tax Care 20 grudnia 2014 10:45

Najwięcej mikrofirm, zarejestrowanych w Polsce, zajmuje się handlem, zarówno hurtowym jak i detalicznym, oraz naprawą samochodów. Jak wynika z danych z rejestru Regon, przedsiębiorcy z tej grupy stanowią blisko 28 proc. wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą. Na drugim miejscu są firmy budowlane - stanowią one blisko 14 proc. najmniejszych przedsiębiorstw - wynika z analizy Tax Care.

Na koniec października bieżącego roku w rejestrze Regon wpisanych było 2 956 128 jednoosobowych działalności gospodarczych. Z tego ponad połowa działała w trzech branżach.

Największy udział w całej populacji mikrofirm ma branża handlowa. Przedsiębiorców, który zajmowali się zarówno handlem detalicznym, jak i hurtowym, oraz handlem i naprawą samochodów i motocykli, było ponad 824 tys. To oznacza, że w tej branży działa blisko 28% wszystkich zarejestrowanych działalności gospodarczych.

Jeśli przyjrzeć się dokładniej branży handlowej, okazuje się, że największe grono stanowią w niej detaliści. Spośród wspomnianych już 824 tys. mikrofirm blisko 64 proc. zajmuje się handlem detalicznym. Przedsiębiorcy, którzy parają się handlem hurtowym, stanowią ok. 20 proc. tej grupy, zaś firmy, które zajmują się handlem samochodami i motocyklami oraz ich naprawą, to blisko 16 proc.

Druga pod względem liczebności grupa firm - blisko 14proc. ogółu - działa w branży budowlanej. Jest ich blisko 403 tys. 

Trzecią pod względem liczebności grupę mikrofirm stanowią te, których działalność zaliczana jest do "działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej". Na koniec października stanowiły one ponad 10 proc. zarejestrowanych mikrofirm.

Struktura branżowa mikrofirm w Polsce zmienia się. W roku 2014, wg danych na koniec października, najwięcej przybyło firm zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Ich udział w ogólnej liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych zwiększył się o 0,34 proc.

 

Przybyło także przedsiębiorców świadczących usługi z zakresu opieki zdrowotnej oraz zajmujących się administrowaniem i działalnością pomocniczą (tu wliczane są m.in. biura podróży, firmy dbające o porządek w budynkach i na zewnątrz, firmy detektywistyczne, sprzątające).

Spadł za to odsetek firm handlowych oraz zajmujących się naprawą aut. Ten proces trwa już od kilku lat, co wynika z dużej konkurencji ze strony sieci handlowych oraz sklepów internetowych. W tym roku udział detalistów i hurtowników zmalał o ponad 0,5 proc. Zmniejszył się także odsetek firm budowlanych w ogólnej liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 6 zmysł 2014-12-23 09:19:34

  A to dobry znak? Ciężko zarobić na ZUS a za co podatki zapłacić?  Trzeba zmienić myślenie.

  My wiemy jak i doradzamy.  6zmysl.cba.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,50

 • Śr

  6,94

 • Min

  3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane