NBP: Powinniśmy pomyśleć nad zakazem poboru opłat surcharge

Autor: www.dlahandlu.pl 29 czerwca 2012 10:05

NBP: Powinniśmy pomyśleć nad zakazem poboru opłat surcharge

Na tle doświadczeń innych państw i w odniesieniu do kontekstu społecznego Polski należy rozważyć możliwość wprowadzenia zakazu w zakresie poboru opłaty tzw. surcharge w toku dalszych prac legislacyjnych dostosowujących polskie rozwiązania do pozostałych regulacji europejskich dotyczących rynku usług płatniczych - czytamy w najnowszej analizie NBP na temat funkcjonowania opłaty surcharge (od transakcji bezgotówkowych w POSach i od transakcji gotówkowych w bankomatach) na rynku kart płatniczych w Polsce.

Wywodzące się z języka angielskiego słowo „surcharge” ogólnie oznacza dodatkową opłatę nakładaną ponad podstawową należność .  „Surcharge” nie jest terminem prawnym, stosowane jest natomiast w regulacjach organizacji kartowych (Visa, MasterCard, American Express), a także w rozlicznych raportach, analizach i opracowaniach dotyczących rynku usług płatniczych, również w uzasadnieniu do polskiej ustawy o usługach płatniczych.  Obecnie na rynku usług płatniczych surcharge to dodatkowa opłata pobierana przez odbiorcę od płatnika za płatność instrumentem płatniczym, bądź przez właścicieli bankomatów za wypłatę gotówki w bankomacie.
W przypadku płatności kartą, w założeniu, opłata tzw. surcharge ma odbiorcy umożliwić pokrycie koniecznych nakładów i wydatków ponoszonych w związku z nabywaniem oraz utrzymaniem technologii i urządzeń pozwalających na dokonywanie płatności przy użyciu określonego rodzaju instrumentów płatniczych.

- Przechodząc na grunt rozważań dotyczących polskich regulacji (...) wskazać przede wszystkim trzeba, że obecnie rodzimy prawodawca nie zdecydował się na przyjęcie żadnych ograniczeń ani zakazów w zakresie możliwości nakładania opłaty tzw. surcharge, pozostawiając te zagadnienia, jak i kwestie wysokości tej opłaty samoregulacji rynku. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest możliwość wystąpienia zróżnicowanych zachowań odbiorców, z których część będzie ją pobierać, a część nie, co może negatywnie wpływać na zaufanie społeczeństwa do płatności bezgotówkowych. Jak wykazują badania, społeczeństwo polskie w znacznie mniejszej mierze wykorzystuje instrumenty płatnicze w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, konieczne jest zatem podejmowanie działań wspierających rozwój rynku płatności dokonywanych z użyciem kart płatniczych - czytamy w analizie.

Nawet te z państw, w których wskaźnik liczby płatności zrealizowanych przy użyciu kart płatniczych jest bardzo wysoki wprowadziły zakaz nakładania opłaty tzw. surcharge. Przykładem może być Szwecja, w której wskaźnik ten jest jednym z najwyższych w państwach UE

Statystyczny Polak dokonuje średnio 3 razy mniej transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi niż statystyczny mieszkaniec UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,90

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane