NBP: Przy obniżeniu opłat interchange rynek kart płatniczych będzie rozwijał się szybciej

Autor: NBP, www.dlahandlu.pl 30 stycznia 2012 11:29

Przychody banków z tytułu opłat interchange w Polsce, przy założeniu stopniowego obniżania średniego poziomu tych opłat do obecnego średniego poziomu w Unii Europejskiej (0,7-0,8 proc.), spadłyby z 1,43 mld zł w 2011 roku do 1,02 mld zł w 2016 roku - poinformował NBP.

Przy obniżeniu poziomu opłat interchange w Polsce rynek kart płatniczych będzie rozwijał się szybciej niż w ostatnich latach i łączna wartość transakcji będzie wyższa od prognozowanej, co pozytywnie wpłynie także na wielkość przychodów banków z tytułu opłat interchange.

NBP szacuje także, że przychody banków z tytułu opłat interchange w Polsce w latach 2004-2016 przy założeniu utrzymania poziomu opłat na poziomie 1,5 proc. wzrosłyby z 1,4 mld zł w 2011 roku do 2,2 mld zł w 2016 r.

Z wyznaczonych prognoz NBP wynika,  że wartość transakcji bezgotówkowych dokonywanych w Polsce w ostatnim kwartale 2016 roku, może przekroczyć nawet 38 mld złotych.

Analiza szacowanych przychodów banków z tytułu opłaty interchange osiąganych po 2006 r. wykazała, że wydawcy kart płatniczych w latach 2007-2016, przy utrzymaniu opłaty interchange na poziomie 1,5%, mogą osiągnąć łączny przychód 14,9 mld zł, w szczególności w 2011 r. przychód ten jest szacowany na poziomie 1,4 mld zł, a w 2016 r. na poziomie 2,2 mld zł.

- NBP dołoży wszelkich starań, aby nie dopuścić do zahamowania rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, ale jeśli uzna, iż nader wysoka w Polsce opłata interchange zagraża dalszemu rozwojowi rynku kart płatniczych, to nie będzie powstrzymywał inicjatyw o charakterze regulacyjnym w tym zakresie, ale będzie je szczegółowo analizował i oceniał, czy nie będą ewidentnie niekorzystne dla konsumenta i dalszego rozwoju obrotu bezgotówkowego - informuje Narodowy Bank Polski.

W Polsce obserwowany jest ciągły rozwój sieci akceptacji kart płatniczych. Najszybciej wzrastała liczba urządzeń akceptujących karty płatnicze (głównie terminale oraz w nieznacznej liczbie imprintery), a nieco wolniej przybywało punktów handlowo-usługowych wyposażonych w urządzenia służące do akceptacji kart. Najwolniej rosła liczba akceptantów: z 60 tys. w 2003 r. do 110 tys. w III kwartale 2011 r. Oznacza to, że terminale są częściej instalowane w placówkach handlowych już wcześniej akceptujących karty, jako kolejne urządzenia do akceptacji kart, niż u nowych sprzedawców.

NBP przypomina, że poziom opłat interchange w Polsce jest najwyższy w Europie. Polski rynek kart płatniczych ma na tyle duży potencjał, że osiągnięcie średniego poziomu UE w zakresie liczby bezgotówkowych transakcji kartowych może pozwolić bankom na uzyskanie przychodów wyższych niż dotychczas. Obniżenie opłat interchange może zatem przyspieszyć osiągnięcie przez Polskę średnich unijnych poziomów wskaźników rozwoju rynku kart płatniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9324

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane