PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nie wszystkie sklepy mają umowy z firmami utylizującymi żywność

Autor: dlahandlu.pl 28 kwietnia 2010 10:03

Prawo stanowi, że żywność przeterminowana, nie może być wprowadzona do obrotu handlowego, jak również nie może podlegać przecenom, sprzedaży promocyjnej, itp. Przeterminowane towary na półkach sklepowych, to wykroczenie przeciw ustawie o bezpieczeństwie żywienia i żywności, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub areszt.

Zgodnie z obowiązującym prawem zakłady obrotu żywnością, w tym placówki handlowe, powinny posiadać podpisaną umowę na odbiór odpadów przez odpowiednią firmę. Odbiorem produktów przeterminowanych i/lub nie nadających się do spożycia zajmują się wyspecjalizowane, certyfikowane zakłady utylizacyjne. Pozostałe produkty spożywcze jak np. owoce, warzywa czy chipsy mogą być składowane, kompostowane.

- Staram się zamawiać tyle produktów, ile jestem w stanie sprzedać. Dotyczy to zwłaszcza świeżego mięsa. Z wędlinami paczkowanymi i luzem nie ma tego problemu. Kiedy zbliża się data przydatności przeceniam je i bez problemu sprzedaję. W przypadku mięsa klienci podchodzą nieufnie do promocji cenowej. Nie chcą kupować mięsa czy kiełbasy nawet za połowę ceny - twierdzi właściciel sklepu spożywczego z Pruszkowa.

Właściciel tego sklepu nie z usług firm utylizacyjnych. Jednak nie wyklucza tego w przyszłości. - Staram się do tego nie dopuścić. Jeżeli już zostanie przeterminowane mięso sprzedaje je po symbolicznej złotówce jako karmę dla psów. Nic nie wyrzucam - twierdzi handlowiec.

W skali roku od 1 do 3 proc. produkcji spożywczej psuje się lub przeterminowuje w placówkach handlowych. W Polsce nadzorem nad utylizacją byłej żywności zajmuje się obecnie Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Kontrolą produktów zajmuje się również Inspekcja Jakości Handlowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane