PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o bateriach podlega odpowiedzialności karnej

Autor: Marta Ogonek, dlahandlu.pl 6 września 2010 07:42

Niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o bateriach podlega odpowiedzialności karnej

Sprzedawca detaliczny baterii w sklepie, którego powierzchnia sprzedaży przekracza 25 mkw., jest obowiązany do przyjęcia selektywnie zebranych zużytych baterii (bez możliwości żądania zapłaty za ich przyjęcie) oraz przekazania zużytych baterii sprzedawcy hurtowemu lub zbierającemu zużyte baterie. Zakazane jest umieszczanie zużytych baterii razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku. Sprzedawca, który nie dopełnia tych obowiązków podlega odpowiedzialności karnej.

Ustawa o bateriach i akumulatorach reguluje prawa i obowiązki m.in. podmiotów wprowadzających je do obrotu, dystrybuujących oraz użytkujących. Oznacza to, że baterie sprzedawane w sklepach spożywczych powinny być prawidłowo oznaczone - przede wszystkim symbolem selektywnego zbierania. Jest to symbol przekreślonego kosza na śmieci - jego wzór określa załącznik do ustawy. Ponadto nie powinny zawierać więcej niż 0,0005 proc. wagowo rtęci.

 - Inspekcja Handlowa sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy przez sprzedawców detalicznych i hurtowych w zakresie m.in.: zawartości rtęci, kadmu, oznakowania, przyjęcia zużytych baterii i akumulatorów, przekazania ich sprzedawcy hurtowemu lub podmiotowi zbierającemu zużyte baterie i akumulatory - tłumaczy Joanna Jankowska-Kuć z-ca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Warszawie.

Sprzedawca, który nie dopełnia tych obowiązków podlega odpowiedzialności karnej. Orzekanie następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Inspekcja Handlowa nie ma uprawnień mandatowych w tym zakresie, tak więc w przypadku stwierdzenia wykroczenia - może skierować wniosek o ukaranie do sądu. O wysokości kary decyduje sąd.

- Kary dotyczą m.in.: dystrybuowania baterii niespełniających wymagań dot. zawartości rtęci, niewłaściwie oznaczonych, niewykonania decyzji o wstrzymaniu dystrybucji baterii niespełniających wymagań, umieszczania zużytych baterii razem z innymi odpadami w tym samym pojemniku, nieprzyjmowania zużytych baterii od użytkowników, żądania zapłaty za przyjmowanie zużytych baterii, nieprzekazywania zużytych baterii do sprzedawcy hurtowego lub podmiotu zbierającego zużyte baterie - wyjaśnia Joanna Jankowska-Kuć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    26,60

  • Śr

    18,02

  • Min

    13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane