PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Nielegalny alkohol stanowi ok. 15 proc. całego rynku

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 6 grudnia 2011 12:11

Według szacunkowych danych Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego w 2010 r. nielegalny rynek wyrobów spirytusowych stanowił co najmniej 15 proc. całego rynku alkoholi w Polsce, czyli ok. 17 mln litrów 100 proc. alkoholu. Jego wartość to około 2 mld zł, a utracone przychody budżetu państwa z tego tytułu to ok. 1 mld zł.

W celu weryfikacji skali występowania napojów zawierających alkohol etylowy niewiadomego pochodzenia w punktach handlu detalicznego i lokalach gastronomicznych, Służba Celna przeprowadziła w kwietniu i listopadzie 2011 r. trzy szeroko zakrojone akcje kontrolne, w tym we współpracy z organami Inspekcji Handlowej. Łącznie działania kontrolne przeprowadzono w 101 punktach handlu detalicznego oraz w 308 lokalach gastronomicznych. Kontrolą objęto ponad 284 tys. sztuk (butelek) wyrobów.

Działania przeprowadzone przez Służbę Celną i Inspekcję Handlową w kwietniu bieżącego roku nie ujawniły w punktach handlu detalicznego żadnego przypadku pozostałości środków skażających, mogących świadczyć o ich wytworzeniu z alkoholu etylowego pochodzącego z nielegalnego obrotu. Jednocześnie badania z wykorzystaniem testerów polowych przeprowadzone przez Służbę Celną w listopadzie 2011 r. w lokalach gastronomicznych wykazały, że tylko w 18 przypadkach na 721 pobranych prób (2,5 proc.) zachodziło podejrzenie występowania pozostałości po odkażaniu. Miarodajne wyniki będą znane po wykonaniu badań w laboratoriach celnych.

- Liczba oraz charakter ujawnionych nieprawidłowości w stosunku do liczby skontrolowanych wyrobów potwierdzają tezę, że nielegalny alkohol w niewielkim stopniu przenika do legalnie funkcjonującego rynku wyrobów alkoholowych, co wskazuje na bardzo wysoki stopnień bezpieczeństwa tego rynku - podsumował Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane