Niemiecki zakaz handlu w niedziele bez żadnego wpływu na wolumen sprzedaży

Autor: dlahandlu.pl za raportem DM PKO BP 9 grudnia 2016 10:15

Niemiecki zakaz handlu w niedziele bez żadnego wpływu na wolumen sprzedaży fot. shutterstock

Zdaniem analityków DM PKO BP bieżącą retoryka rządu pozwala przypuszczać, że w połowie 2017 r. może zostać wprowadzony zakaz handlu w niedziele. - Naszym zdaniem konsekwencją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę będzie zmiana zachowań konsumentów na wzór niemiecki, gdzie blisko 44% całego handlu odbywa się w piątek i sobotę oraz wzrost sprzedaży w kanale online - podają analitycy.

Bieżący projekt zaproponowany przez największy polski związek zawodowy Solidarność zakłada:
- zakaz handlu w niedziele oraz ograniczenie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę,
- kilka niedziel handlowych (7 w roku),
- zakaz handlu ma obowiązywać również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji,
- zakaz handlu w niedziele nie będzie dotyczył stacji paliw, kawiarni, piekarni i aptek oraz przedsiębiorców, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Według prawa unijnego, każdy członek wspólnoty sam ustala politykę dotyczącą pracy w niedziele. Pełny zakaz handlu obowiązuje w Niemczech i Austrii, pewne ograniczenia są wprowadzone w Belgii, Hiszpanii, we Włoszech oraz na Węgrzech.

Analitycy PKO BP przywołują przykład Węgier: Od 15 marca 2015 roku obowiązywały nowe przepisy ograniczające handel w niedziele. Nowe rozporządzenie pozwala na handel w niedziele sklepom o powierzchni nie przekraczającej 200m2, gdy są prowadzone przez właściciela lub członka rodziny. Jednak ze względu na bardzo negatywne nastroje społeczne, począwszy od 17 kwietnia, Węgry zniosły zakaz handlu w niedziele.

Natomiast w Niemczech wszystkie sklepy w niedziele i święta są zamknięte (najbardziej restrykcyjne ograniczone w UE - pełny zakaz handlu w niedziele). Począwszy od 2013 roku, liczba niedziel handlowych w roku została uregulowana przez samorządy lokalne.
Wpływ na wolumeny: Zakaz handlu w niedziele nie wpłynął w żaden sposób na wolumeny sprzedaży w Niemczech (blisko 44% sprzedaży odbywa się w piątek i sobotę).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane