Niepalna izolacja minimalizuje ryzyko pożaru sklepu

Autor: dlahandlu.pl 10 lutego 2011 14:17

Rosnące zapotrzebowanie inwestorów na konstrukcje, które mogą zostać zmontowane stosunkowo szybko spowodowało dynamiczny rozwój budownictwa hal stalowych, w których mieszczą się również sklepy spożywcze. Często stosuje się w nich palną izolację, a wznosząc halę lub tylko ocieplając jej dach palną izolacją, inwestor musi się liczyć z ryzykiem pożaru.

Jedynie niepalne materiały nie rozprzestrzenią pożaru i nie stwarzają zagrożenia w żadnych warunkach, nawet gdy pojawi się przypadkowy ogień.

Można łatwo sprawdzić, czy ma się do czynienia z niepalnymi, czy palnymi wyrobami budowlanymi. Wystarczy odczytać na etykiecie ich klasyfikację reakcji na ogień -euroklasę. Materiały najbezpieczniejsze pożarowo mają oznaczenia A1. Kolejne, od A2, B, C, D, E aż do F charakteryzują wyroby  o coraz większym stopniu palności.

Głównym kryterium, według którego kwalifikuje się produkty do poszczególnych euroklas jest ilość i szybkość wydzielania ciepła, czyli ich efektywność jako paliwa. Klasie podstawowej (jednej spośród A1-F) towarzyszą jeszcze dwie uzupełniające - w zakresie wydzielania dymu s1, s2 lub s3 i w zakresie wytwarzania płonących kropel, oznaczane odpowiednio symbolami d0, d1 i d2. - Warto również pamiętać, że ściany i dachy budynków, określane i klasyfikowane jako "NRO - nierozprzestrzeniające ognia", w rzeczywistości mogą go rozprzestrzeniać bardzo szybko. Tak się dzieje, gdy zawierają w sobie palne materiały budowlane, a takimi są wszystkie uzyskujące klasyfikację gorszą niż euroklasa „B", czyli wyroby klas: C, D, E, F- mówi Maria Dreger, Rockwool Polska. 

Przykładem niepalnej izolacji jest ta wykonana ze skalnej wełny mineralnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,87

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9343

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane