NIK: Obcokrajowcy zatrudniani z naruszeniem praw pracowniczych

Autor: Bankier.pl 9 września 2016 11:47

Kontrola przeprowadzona na Podkarpaciu przez NIK nie pozostawia złudzeń - obcokrajowcy byli zatrudniani z naruszeniem praw pracowniczych, bez zaświadczeń, bez minimalnego wynagrodzenia oraz właściwej umowy - podaje Bankier.pl.

Kontrola NIK trwała od 2013 roku do pierwszej połowy 2015 roku, w tym czasie sprawdzono 1 478 zezwoleń na prace obcokrajowców, które wydano na Podkarpaciu. Z raportu wynika, że 83 proc. zatrudnionych cudzoziemców nie podjęło legalnej pracy. Ponadto, osoby, które znalazły zajęcie na terenie Polski spotkały się m.in. z zaniżaniem wynagrodzeń, niewypłaceniem ekwiwalentów za niewykorzystany urlop, pracą bez zaświadczeń lekarskich.

Jak wynika z raportu, wina nie leży jedynie po stronie polskich pracodawców. Okazuje się, że w wyniku niewystarczających prawnych regulacji dotyczących pozyskiwania pracowników spoza granic, obcokrajowcy wykorzystywali obowiązujące przepisy do wyłudzania wiz i umożliwiania przyjazdu do strefy Schengen w celach innych niż podjęcie pracy. W ocenie NIK obecny system działała na szkodę interesów gospodarczych Polski i Unii Europejskiej - czytamy na Bankier.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane