Nowa propozycja ws. podziału pieniędzy z opłat za hurtowy obrót alkoholem

Autor: PAP 8 października 2015 20:07

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek zwrócił się do ministra gospodarki z propozycją zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości dot. sposobu podziału środków z opłat za hurtowy obrót alkoholem. Proponuje, by dzielić je na regiony np. odpowiednio do liczby mieszkańców.

Na czwartkowej konferencji prasowej wicemarszałek Kolek poinformował, że z propozycją zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zwrócił sie do ministra gospodarki w środę.

Wyjaśnił, że proponowane przez niego zmiany dotyczyć miałyby podziału środków, które trafiają do samorządów województw z tytułu opłat za wydanie zezwoleń na obrót hurtowy napojami alkoholowymi. "Z tych środków finansowane są zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniem narkomanii" - tłumaczył wicemarszałek.

Jak dodał, zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami opłaty z tym związane trafiają do tych województw, gdzie są zlokalizowane hurtownie alkoholowe. Zaznaczył, że z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, iż w latach 2012 i 2013 największe pieniądze z tego tytułu - po kilka do kilkunastu mln zł - miały woj. mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Tymczasem dochody woj. opolskiego w 2012 roku z hurtowej sprzedaży alkoholu wyniosły niespełna 174 tys. zł, a rok później 640 tys. zł.

"A przecież trudno powiedzieć, że problemy alkoholowe w mazowieckim, śląskim czy wielkopolskim są większe, niż w innych regionach kraju. W związku z tym obowiązujący algorytm regulujący podział tych środków jest jawnie niesprawiedliwy" - przekonywał Kolek.

Dlatego w piśmie do ministra gospodarki zwrócił się z propozycją podjęcia zmian w ustawie "prowadzących do sprawiedliwego i zrównoważonego podziału dochodów województw z tzw. hurtu alkoholowego".

Kolek argumentował w dokumencie, że wielkość tych dochodów jest bardzo zróżnicowana. Podał, że w 2013 roku największe dochody z tzw. hurtu alkoholowego uzyskało woj. wielkopolskie (niecałe 15,5 mln zł), a najmniejsze woj. lubuskie - 247,6 tys. zł.

"Zróżnicowanie dochodów województw wynika z usytuowania siedzib wielkich hurtowni alkoholu i nie jest powiązane z potrzebami poszczególnych województw ani z rozpowszechnieniem problemów alkoholowych lub narkotykowych" - czytamy w piśmie do ministra gospodarki.

Propozycja w nim sformułowana jest taka, by w ustawie "dokonać zmian, które wprowadzą system uzależniający wielkość środków pozostających w województwach do wydatkowania na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych np. od liczby mieszkańców tych województw lub innych wskaźników odzwierciedlających problem konsumpcji i uzależnień".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane