Nowy właściciel pozytywnie wpłynie na finansowanie inwestycji Żabki

www.portalspozywczy.pl 22 lutego 2017 13:28

Zakup Żabki (a właściwie firmy Żabka Polska, operatora sieci Żabka i Freshmarket) przez CVC Capital Partners nie jest zaskoczeniem. Już od pewnego czasu było wiadomo, że jest to jeden z najpoważniejszych kontrahentów do przejęcia sieci od innego funduszu, Mid Europa Partners – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Bartosz Bolecki, analityk handlu detalicznego z firmy PMR.

– Nie jest zaskoczeniem także fakt, że kupującym okazał się fundusz inwestycyjny - niewiele jest podmiotów, które byłyby w stanie sfinansować transakcję o wartości ok. 1 mld euro, a przypomnijmy, że na tyle właśnie wyceniana jest sprzedaż Żabki – komentuje wydarzenie dla serwisu portalspozywczy.pl Bartosz Bolecki, analityk handlu detalicznego z firmy PMR.

Dodaje, że informacje, jakie przewijały się w mediach, pozwalają sądzić, że większość zainteresowanych zakupem tej sieci stanowiły właśnie fundusze inwestycyjne, choć padały nazwy także azjatyckich i meksykańskich sieci sklepów typu convenience.

- Jedynym podmiotem obecnym na polskim rynku spożywczym, który oficjalne zgłosił chęć zakupu sieci był Eurocash, który już od dłuższego czasu integruje małe sklepy spożywcze w ramach sieci franczyzowych i partnerskich takich jak m.in. abc, Groszek czy Euro Sklep. Wiadomo jednak, że fundusz Mid Europa Partners nie był skłonny do rozpoczynania negocjacji z Eurocash - jednym z powodów była obawa, że taka transakcja musiałaby bardzo długo czekać na zgodę ze strony UOKiK, a postępowanie mogłoby się zakończyć werdyktem nakazującym Eurocash pozbycie się części sklepów - tłumaczy analityk.

- Poza Eurocash nie ma na polskim rynku spożywczym zbyt wielu graczy, którzy mogliby sobie pozwolić na sfinansowanie takiej transakcji, a nieliczni, których na to stać, operują w zupełnie innych formatach (Biedronka - dyskonty, grupa Schwarz - dyskonty Lidl i hipermarkety Kaufland). O skali transakcji świadczy fakt, że tylko siedmiu graczy na rynku posiada wyższe obroty rynkowe przekraczające 1 mld euro, a więc szacunkową wartość transakcji - wyjaśnia Bartosz Bolecki.

Przeczytaj także:

Podkreśla, że pozyskanie nowego właściciela zapewne pozytywnie wpłynie na zdolność Żabki do finansowania inwestycji. - Możliwe jest zarówno przyspieszenie ekspansji i wzrost liczby otwieranych sklepów, jak i rozwój nowych kanałów sprzedaży - np. e-commerce, co sieć rozważała już jakiś czas temu - prognozuje analityk.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane