PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Obcy kapitał w handlu nie przynosi wiele korzyści

Autor: PAP/Puls Biznesu 20 listopada 2012 09:08

2,68 tys. firm z obcym kapitałem zarejestrowano w Polsce w pierwszych trzech kwartałach tego roku. Prawie jedna trzecia (32,1 proc.) chce u nas handlować - informuje "Puls Biznesu". To dane KSR zebrane przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Rzecz jednak w tym, że takie inwestycje przynoszą naszej gospodarce stosunkowo niewielką korzyść, a przede wszystkim tworzą mało nowych miejsc pracy. Poza tym działalność handlowa powoduje, że firmy te będą chciały zwiększyć import towarów do Polski.

Z punktu widzenia polskiej gospodarki idealna inwestycja to taka, która tworzy miejsca pracy, sprowadza nowoczesne technologie i zwiększa eksport. Co dziesiąte otwierane w Polsce zagraniczne przedsiębiorstwo deklaruje zamiar prowadzenia działalności wytwórczej.

Tymczasem nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjny dla międzynarodowych sieci handlowych. Tylko Niemcy, Austria, Holandia i W. Brytania są lepszymi pod tym względem rynkami w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b. prac. 2012-12-29 12:41:15

    Ok zgadza się że Polska ma najmniej z tego że zagraniczne sieci otwierają u nas market za marketem: min nasz niewolniczy wysiłek generuje straty w macierzystych marketach np. 15 marketów Polskich daje więcej zysków niż 48 marketów niemieckich.=, ale pracownicy niemieccy zarabiają 3-4 x więcej od nas. Poza tym na siłę i obowiązkowo promuje się i daje fory producentom zagranicznym Macro, Selgros itd preferują niemieckich dostawców towaru jak i od nich jest logistyka i sprzęt a np. Leclerk, Crefour dbają o producentów francuskich, co nakręca zyski w ich gospodarkach. Jak by było inaczej toby Biedronka nie budowała market za marketem. Wystarczy zakazać wywożenia utargów dziennych do Banków zagranicą - sieci zagraniczne mają konta w zagranicznych bankach, Urząd dbający o konkurencję powinien sprawdzić jak się kształtują warunki dostaw dla naszych a jak ich dostawców.

    Poza tym zakazać korporacją zmów handlowych ( tworzą grupy zakupowe w ten sposób wymuszają na dostawcy niższą cenę), To jest proste ale trzeba chcieć

    zadbać o krajowy interes chyba że lobbyści tacy jak POHiD mają z tego korzyści.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane