PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Od 2014 roku będzie obowiązywać nowa definicja obowiązku podatkowego

dlahandlu.pl 12 listopada 2013 13:36

- Od 1 października wprowadzono sformalizowany obowiązek ewidencjonowania zwrotów ze sprzedaży detalicznej oraz oczywistych pomyłek. Wprowadzono również kontrowersyjny przepis dotyczący obowiązku umieszczania na paragonach nazw jednoznacznie identyfikujących towar, jak i obligatoryjnego umieszczania na paragonie danych o rabatach i narzutach, a także opcjonalne drukowanie numeru identyfikacji podatkowej nabywcy - mówi Marek Pyznarski z firmy InsERT S.A.

- Wielka rewolucja czeka wszystkich od stycznia 2014 roku. Przede wszystkim dotyczyć ona będzie podatku VAT. Od tego dnia obowiązywać będzie nowa definicja obowiązku podatkowego, terminy wystawiania faktur, zasady odliczania podatku. Podatnicy muszą przestawić się na zupełnie nowe tory. Przede wszystkim data wystawienia faktury nie będzie już (poza transakcjami wewnątrzwspólnotowymi) decydować o miesiącu rozliczania podatku należnego - ważna będzie data dokonania dostawy, przez którą należy rozumieć datę dostarczenia towaru do odbiorcy lub wykonania usługi. Podobnie będzie przy podatku naliczonym - jego odliczenie nie będzie już zdeterminowane datą otrzymania faktury, ale także datą wystąpienia obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Same faktury będą mogły być wystawiane od 30 dni przed wystąpieniem obowiązku podatkowego do 15 dnia miesiąca następnego po dacie dokonania dostawy. Pozostanie także obowiązek wykazywania kwot podatku w złotówkach, jednak jego wyliczanie na skutek redefinicji obowiązku podatkowego znacznie się skomplikuje. Ustawodawca wprowadził też obowiązek wykazywania przyczyn korekty na fakturach korygujących - mówi Marek Pyznarski, menedżer produktu Subiekt GT w InsERT S.A.

- Zmiany (obecnie jeszcze w fazie projektów) dotkną także podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, gdzie planowane jest objęcie podatkiem dochodowym zarejestrowanych fiskalnie zaliczek na poczet przyszłych dostaw (identycznie jak w VAT). Do tego dojdą jeszcze nowe deklaracje skarbowe, jak i - w projekcie zmian w ustawie o rachunkowości - możliwość stosowania uproszczonych sprawozdań finansowych przez niektórych podatników. Zmian jest sporo, a gdy dodamy do tego jeszcze wprowadzenie od stycznia nowego "Płatnika", widać że dotkną nie tylko danin fiskalnych, lecz również rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - dodaje Marek Pyznarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,55

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane