Od kwietnia trzeba będzie umieszczać na opakowaniach mięsa informacje o kraju pochodzenia

Autor: dlahandlu.pl 26 marca 2015 09:56

Od kwietnia trzeba będzie umieszczać na opakowaniach mięsa informacje o kraju pochodzenia fot. Mettler Toledo

Rozporządzenie Parlamentu |Europejskiego i Rady nr 1169/2011 zawiera wymaganie, zgodnie z którym producenci i sprzedawcy detaliczni, poczynając od kwietnia 2015 roku, powinni umieszczać na etykietach opakowań najbardziej powszechnych rodzajów nieprzetworzonego mięsa informacje o kraju pochodzenia.

Nowe wymagania nakazujące umieszczanie na etykietach kraju pochodzenia produktu obowiązują dla wieprzowiny, mięsa drobiowego, jagnięciny i koźlęciny. Wymaganie to obowiązuje już od pewnego czasu dla wołowiny. Na etykiecie należy podawać kraj chowu i kraj uboju. Jeśli chów i ubój miały miejsce w tym samym kraju, np. w Niemczech, podanie jednego kraju jest wystarczające. Rozporządzenie obowiązuje dla nieprzetworzonego mięsa świeżego, schłodzonego i mrożonego. Celem nowych zasad jest pomoc konsumentom w podejmowaniu bardziej przemyślanych decyzji zakupowych. Producent wag METTLER TOLEDO zaleca, aby klienci już teraz rozpoczęli proces dostosowania swoich systemów etykietujących do nowych wymagań. Oferowane obecnie przez METTLER TOLEDO wagi sklepowe i systemy etykietujące zostały wyposażone w rozwiązania technologiczne umożliwiające umieszczanie na etykietach wymaganych informacji.

Klienci, którzy już dokonali aktualizacji oprogramowania wag w związku z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi etykietowania zawartymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady 1169/2011 nie muszą instalować innego oprogramowania umożliwiającego umieszczanie kraju pochodzenia na etykietach z pakowanym mięsem.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 1169/2011 określa nowe zasady dla produktów pakowanych i produktów sprzedawanych luzem. Zmiany są wprowadzane stopniowo. Zasady odnoszące się do umieszczania na etykietach informacji o alergenach zaczęły obowiązywać od 13 grudnia 2014 roku, natomiast tabela z informacjami żywieniowymi na produktach pakowanych będzie obowiązkowa od 13 grudnia 2016 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,31

  • Śr

    5,95

  • Min

    3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane